Teisipäev, 21. märts Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Üksik surnud lind võrdub prügiga (3)  
  Põllumajandusministeeriumi ja Saaremaa veterinaarkeskuse hinnangul oleks pidanud nädal tagasi Kaarma vallas Astest leitud surnud linnu koristamisega tegelema kohalik omavalitsus, mitte aga volitatud veterinaararst.

Möödunud nädalal pöördus Kaarma vallavanem Ülo Vevers kirjalikult põllumajandusminister Ester Tuiskoo poole, et saada edasisi juhiseid, “kas saata 2. märtsil Aste alevikust leitud surnud lind Eesti pealinna või otse Brüsselisse”.

Põllumajandusministeeriumi pressiesindaja Diana Kõmmuse sõnul juhitakse Tuiksoo vastuses tähelepanu seadusesättele, mille järgi vastutavad kohalikud omavalitsused prügi, selle äraveo ning tänavate korrashoiu eest.

“Lindude gripiga seoses on see samamoodi. Ega siis iga surnud värvuline ei tähenda kohe seda, et sinna peaks veterinaararsti appi kutsuma,” ütles Kõmmus. “Kas seal on surnud lind, kass või lihtsalt prügi – see on pigem prügi äraveo kui veterinaaria küsimus. Nii kaua kui Eestis ei ole avastatud rändlindudelt lindude grippi, ei tähenda iga surnud vares või varblane kohe linnugrippi.”

Kõmmuse sõnul ei ole Kaarma vallavalitsus ainuke omavalitsus Eestis, kus esineb probleeme seoses surnud lindude leidmisega kaasneva teadmatusega. “Teeme omalt poolt kõik, et maavalitsusi rohkem teavitada,” lausus Kõmmus.

Vallavanemal asi naljast kaugel

“Ma tean ka, kuidas hädaolukorras käituda, aga linnugripi puhul käitumine on midagi muud. Ma ei mõelnud seda naljana, võibolla tekst ei olnud väga ametlik,” ütles Vevers. Vallavanema sõnul ei teadnud ta, kelle poole oleks pidanud pöörduma. “Rääksisin valla veterinaarasti Aili Viiniga, kes ei teadnud veel esmaspäevalgi, mida tuleb teha. Teda ei olevat keegi instrueerinud,” nentis Vevers.

Vetarst käitus õigesti

Saaremaa veterinaarkeskuse juhataja Toivo Jürissoni sõnul peaksid vallad teadma neile pandud kohustusi, mis on mitmes eri seaduses välja kirjutatud. Loomakaitseseaduse kohaselt korraldab hulkuvate loomade (ka lindude) püüdmist, pidamist, hukkamist ja korjuste hävitamist kohalik omavalitsus.

“Antud juhul oli tegemist looma korjuse hävitamisega, millega ei oleks pidanud tegelema volitatud valla loomaarst. Sellised üksikjuhud ei viita mingi juhul linnugripile,” ütles Jürisson.

Tema arvates dramatiseeris vallavanem olukorda natuke üle. “Aili Viin on väga kohusetundlik töötaja ja käitus õigesti,” lisas Jürisson. Veterinaarkeskuse juhi sõnul käivad veterinaararstid pidevalt täienduskoolitustel. Igas kuus toimub veterinaararstide nõupidamine, kus selgitatakse päevakorral olevaid aktuaalseid probleeme ja küsimusi.

“Nad on pädevad vastama kõigile loomapidajate poolt esitatud küsimustele. Kui nad ei oska mõnedele küsimustele koheselt vastata, uurivad nad vastuse ise järgi või pöörduvad veterinaarkeskuse poole, mille töötajad püüavad aidata,” rääkis Jürisson.

Veterinaararsti seletus toimunu kohta

Väljavõte Kaarma valla volitatud veterinaararst Aili Viini seletuskirjast Saaremaa veterinaarkeskuse juhatajale: “2. märtsi õhtul umbes kell 7 helistas mulle Kaarma vallavanem Ülo Vevers, kes teatas, et bussipeatuses oli kellegi laps jalaga tonkinud lumes lindu.

Küsisin linnu kohta täpsemalt, aga vallavanem ei osanud rohkemat midagi öelda, ka mitte seda, mis linnuga on tegemist.

Vallavanem ütles, et neile ei ole edastatud infot, mida sellistel asjaoludel peab tegema. Vestluse käigus otsustasime, et kohalik heakorra töötaja läheb ja üritab seda lindu leida.

Palusin kasutada kummikindaid ja panna see lind kilekotti ning lubasin lindu järgmisel päeval vaatama....

See oli mingi kohalik väike lind, kuna korjus oli nii vana, siis ei saanudki aru, mis linnuga tegemist. Otsustasin, et seda lindu Tallinna laborisse ei saada.

Arvan, et see lind oli saanud mingilt masinalt löögi või surnud jaanuari külmade ilmade tõttu. Panime linnu tagasi kilekotti ja kilekoti prügikonteinerisse.

Esmaspäeva hommikul läksin vallavanemaga rääkima ja küsisin, mis toimub.

Hr. Vevers ütles mulle veel täna (esmaspäeval – toim.), et tema ei ole saanud mingeid instruktsioone selliste juhtumite (linnugripi kahtlus) osas ja tahtis näidata, et ka tema midagi oskab ette võtta...

Leian, et käitusin õieti ja arvan, et mina ei ole see inimene, kelle käest omavalitsus küsib juhiseid sellistes olukordades käitumiseks. Need on ikkagi maakonna tasemel paika pandud instruktsioonid, mida tuleb täita.”
 
  Ahto Jakson Meie Maa 09-03-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Märts 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Pent, Pendo, Küllo, Külvo 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3451 Veebimajutus: www.eq.ee