Pühapäev, 4. detsember Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Ka koolikaklus võib tuua kriminaalasja (7)  
  Ringkonnaprokurör Svetlana Maripuu pooldab koolivägivalla puhul kindlasti kriminaalmenetluse alustamist, sest see aitab olukorda õigel ajal kontrolli alla võtta, et vältida edasiste vägivallatsemiste tekkimist.

“Kui poisid nalja pärast koolis maadlevad, ei hakka keegi ju sekkuma. Kui aga tegemist on koolivägivallaga, kus ühte õpilast kiusatakse, tuleb igal juhul kriminaalmenetlus alustada. Asjale tuleb kohe algul piir panna,” ütles Maripuu.

Kannatanu, kahtlustatav

Tõsiste tagajärgede puudumisel lõpetab prokurör menetluse ja saadab kriminaalasja alaealiste asjade komisjoni. Suuremaid poisse saab rakendada ühiskondlikult kasulikule tööle.

“Kohe ei saadeta vangi kedagi. Kõige tähtsam on asjale reageerida. Muidu hakatakse maast madalast teisi terroriseerima,” märkis prokurör.

Kui peksmise tulemusena kannatada saanud pool osales ise samuti löömingus, võetakse ka tema vastutusele. Sellisel juhul alustatakse kehalise väärkohtlemise kohta kaks eraldi kriminaalmenetlust, millest ühes on lööja kannatanu, teises aga kuriteos kahtlustatav.

Prokuröri hinnangul peavad mõlemad kakluses osalenud pooled oma tegude eest vastutama, isegi siis, kui üks neist sai rohkem kannatada kui teine.

“Kui üks pool teist lööb ja pärast saab ise ka, tekib küsimus, mis õigusega ta teist inimest lõi,” arutles prokurör Maripuu. “Inimesed võtavad teab kust õiguse teist lüüa. Lüüa ei tohi. Mitte kellegi vastu ei tohi kätt tõsta. Mitte ainult lüüa, vaid ka tõugata ega tutistada ei tohi,” lisas ta.

Koolides peksmisi harva

Kuressaare gümnaasiumi õppealajuhataja Maidu Variku sõnul tuleb koolis peksmisi ette harva, kuid päris vältida neid ei saa. Enamasti algavad kaklused olmeküsimustest, nagu näiteks üksteiselt asjade “laenamine”.

Vanemad kutsutakse kohale ja asi lahendatakse omavahel. Kriminaalasja alustamise kohta ütles Varik, et kõik sõltub ikkagi kakluse suurusest ja õpilastest. “Kui muul viisil ei ole lahendust saanud, tuleb see tee ikkagi ette võtta,” lausus Varik.

Saaremaa Ühisgümnaasiumi õppealajuhataja Linda Liivamägi teadis rääkida, et viimasel ajal ei ole koolis kaklusi olnud. Pisikesed algklassi- poisid togivad ikka omavahel, kuid ma ei pea seda kakluseks,” ütles Liivamägi.

Pigem kius kui kaklus

Möödunud aastal läksid koolis omavahel tülli neljanda klassi poisid. “Tegemist oli rohkem kiusamise kui kaklusega. Juhtum lahendati lapsevanemate abiga,” märkis Liivamägi.

Vitsaga karistamise kohta arvas ta, et seda ei tohi praegu teha, kuigi paljud lapsed on tihti lapsevanematest üle kasvanud. “Õige on sõnaline veenmine ja võibolla mingitest hüvedest ilmajätmine,” ütles Liivamägi.

Kuressaare põhikooli psühholoog Janika Kersten ütles, et koolis toimunud kakluse puhul võetakse osapooled kokku ja püütakse olukord omavahel ära klaarida.

Politseisse koolis toimunud kaklused jõudnud ei ole, küll aga väljaspool kooli õpilaste vahel toimunud kaklused.

Püksirihmaga ihunuhtluse pärast kriminaalasi

Möödunud aastal uuris politsei ema poolt poja suhtes toime pandud ihunuhtlemist. Pikanäpumehe kunsti harrastanud poiss jäi emale vargusega vahele, mille peale lapsevanem haaras püksirihma ja nüpeldas sellega oma võsukest.

“Ametnikud kipuvad üksikküsimust üle tähtsustama. Sotsiaaltöötaja läks kergema vastupanu teed ja tegi avalduse kohe politseile,” meenutas prokurör Svetlana Maripuu mullust peresisest arveteklaarimist. “Last lüües võib tal tekkida teadmine, et tema võib ka teisi küüa. Füüsilist karistamist tänapäeva ühiskond ei aktsepteeri. Lapsi on võimalik kasvatada ka muul moel kui vitsaga,” mainis Maripuu.

---

Politsei on alustanud 30 kriminaalmenetlust

Kuressaare politseijaoskonna pressiesindaja Urmas Kiili teatel alustas politsei möödunud aastal ja selle aasta esimese kahe kuuga kehalise väärkohtlemise paragrahvi järgi kokku 30 kriminaalmenetlust.

“Kooliga on neist seotud kolm-neli, ülejäänud on purjus peaga kaklused, kus kannatanud on saanud kergema vigastuse, või perevägivallaga seonduvad õigusrikkumised,” ütles Kiil.

Politsei lõpetas prokuratuuri loal kaheksa peksmisjuhtumit, prokuratuuri jõudis 16, ülejäänud on veel politsei menetluses.

Allikas: politsei
 
  Ahto Jakson Meie Maa 17-03-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Märts 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Barbara, Barba, Parba, Varve, Varje, Varju 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3907 Veebimajutus: www.eq.ee