Esmaspäev, 2. oktoober Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Tõsine soovitus Suurkogule (6)  
  Hiiu Lehe lugejad on väga hästi teavitatud sellest, et 28. märtsil toimub Kassari seltsimajas Hiiumaa Suurkogu.

Sellel Suurkogul tahetakse arutada Hiiu saare elanikele eluliselt tähtsat jäätee teemat. On ju hiidlaste hulgas ammu levinud ütlus: tuleks talv, oleks hiidlane ka inimene. Toompeal võimul olnud ja olevatest erakondadest hoolimata ei ole suudetud hiidlast aasta ringi inimeseks veel muuta. Seepärast on väga oluline seekordsel Hiiumaa Suurkogul arutusele tuleva teema - jäätee - lõpptulemus. Seda enam, et arutelule on kutsutud ka sellised tähtsad isikud nagu regionaalminister, majandus- ja kommunikatsiooniminister ning teedemehed.

Loodame, et Hiiumaa Suurkogu suudab seekord ka midagi kardinaalselt otsustada. Ja mis peamine, et see ei jääks ainult kokkuleppeks, vaid saaks koos vabariigi valitsusega järgnevatel aastatel kindlatel jalgadel oleva teostuse.

Mulle aga tundub Hiiu saare ja hiidlaste vaatevinklist hoopis tähtsam see, et senini ei ole suudetud peatada Hiiumaa elanike arvu jätkuvat vähenemist. Hiiumaa elanike arv oli minule kättesaadavate andmete järgi kõige suurem 1922. aastal - 16 954. Siis tulid majanduskriisi ja okupatsiooniaastad, millele lisandus 1949. aastal talude vabatahtliksunniviisiline kollektiviseerimine, mil paljud lahkusid saarelt ja asusid linnadesse elama. Rahvaarv vähenes tunduvalt. 1994. aastal oli rahvaarv jälle tõusnud üle 10 000 piiri - 11 854 inimeseni.

Ja siis algas Hiiumaa rahvaarvu vähenemine, mis kestab senini. Kui 2005. aasta 1. jaanuaril oli saarel 10 874 inimest, siis 2006. aasta 1. jaanuaril 10 774. Seega oli aasta jooksul saarelt lahkunud inimeste arv 130 võrra suurem kui saarele saabunud (elama asunud, sündinud) inimeste arv. See on tõsine hoiatusmärk!

Sama võib öelda Kärdla kohta. 1994. aastal oli Kärdla linnas 4273 elanikku. 1. jaanuaril 2006 oli Kärdlas elanikeregistrisse kantud 3854 inimest. Rahvaarv oli selle aja jooksul kahanenud 419 inimese võrra.

2005. aasta jõulukuul kirjutas Kärdla linna lehes Kohvilähker Kaisa Orunuk oma loos “Noored pürivad ettevõtjaks” nii: “Kõige rohkem teeb noortele muret töö ja palk. Vabadest töökohtadest on vähe kuulda, üldine reaalne palgatase on madal ja ettevõtlusega tegelemise võimalikkust Kärdlas ja Hiiumaal peetakse kaheldavaks.”

Olen jätkuvalt arvamusel, et Hiiu saare omavalitsused peaksid tegema tõsisemaid jõupingutusi, et otsustavalt muuta elanike arvu vähenemise põhjuseid. Sellele on vist ainult üks lahendus - luua noortele juurde uusi töökohti.

Kui Hiiumaa Suurkogu tõesti teeb 28. märtsil Kassari seltsimajas hiidlastele kingituse ja edaspidi avatakse igal talvel (külmataadi lahkel loal) Hiiumaa ja mandri vaheline jäätee (vastavalt ohutusnõuetele), siis on Hiiumaa Suurkogu tõepoolest oma nime vääriline. Ja kui Suurkogu on oma nime vääriline, siis on ta suuteline lahendama Hiiu saare elanikkonna jätkuva vähenemise probleemi.

Ettepanek Hiiumaa Suurkogule: võtta järgmise Hiiumaa Suurkogu päevakorda hiidlaste rände tasakaalustamise teema.
 
  OTTO MÄGI Hiiu Leht 21-03-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Märts 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Leelo, Leela, Leeli 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2678 Veebimajutus: www.eq.ee