Teisipäev, 21. märts Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Kas kutseline teater on Kuressaares võimalik? (9)  
  Kuressaare Linnateatrisse kogunenud teatritegijad ja
-huvilised vaagisid reedel teatriga seotud probleeme ja kutselise teatri võimalikkust Kuressaares.

Ühest küljest on kogu aeg kummitanud rahanappus, mis on omakorda pärssinud selgete veenvate loominguliste plaanide esitamist. Kuid kokkutulnud möönsid, et asi ei ole ainult rahas. “Et kunsti teha, tuleb leida haruldased inimesed,” ütles Rakvere teatri juht Indrek Saar, kes esines ettekandega “Miks ma ei kandideerinud Kuressaare Linnateatri juhiks.”

Mõistagi on kunsti sünniks vaja paljude asjaolude kokkulangemist, mitte ainult raha. Seda enam on imetletav Piret Rauga julgus nii mitmel korral alustanud, kuid jalgu mitte alla võtnud teatri oma õlule võtmine. “Enam ei tohi mööda panna,” nentis teatrijuht. Rauga sõnul ei alga teater rahast. Näiteks ükski etenduse “Nulltund” tegijaist ei ole tänaseni selle eest raha saanud.

Lootust on

“Meil oli hea seda etendust teha. Sellest peamegi alustama. Mul on tunne, et nii palju auru on läinud nendeks rahajuttudeks. Raha ei ole eesmärk. Tähtis on, et see kooslus, kes annab siin laval etendust, klapiks, nende tahe on primaarne,” sõnas Rauk.

Teatrikriitik Jaak Allik leidis, et kutselise teatri teke ei ole Kuressaares võimatu. Ta pakkus välja kunstilis-ärilise plaani, mis arvestaks nii suvitajate kui kohaliku rahva huve. Statsionaarse trupi moodustamine algaks 5-6 näitlejast. Väiksemates osades võiks kasutada rahvateatri näitlejaid. Trupis võiks olla vahel mõni külalisstaar. Meeskond võiks koosneda 12–13 inimesest ja riigi toetus peaks palgafondiks olema kaks miljonit.

Kui linn endiselt kataks kommunaalkulud, siis lavastuskuludeks tuleks saada raha Kultuurkapitalilt. Mängukavas peaks olema kabareekava turistidele, eeskätt soomlastele, üks lastelavastus. Selle kõrval jääks ka võimalus kunsti teha.

Indrek Saar seevastu tuletas meelde teatri eesmärki: “Teatri funktsioon ei ole teenida turismihuve, vaid muuta meid paremaks. Kommertsprojektid seda ei tee.”

Näitleja pole pajats

Et kujuneks tõsiseltvõetav teater, see eeldab väga pikka tööd ja tõestamist, et teater ei ole meelelahutus ja näitleja ei ole pajats ega pulmaisa. Saar kutsus üles uut Kuressaare teatrijuhti toetama ja usaldama, lisades, et usaldus ei kujune üleöö, vaid paljude aastate jooksul. Ta märkis ka, et rääkida paarisaja tuhande krooni juurdesaamisest on mõttetu. Jutt peaks algama kolmest miljonist. “Kui me tahame midagi saada, tuleb astuda väga jõulisi samme.”

Võru teatriateljee juht Taago Tubin esitas veenva ülevaate sealsest teatritegemisest läbi ajaloo ja praegusest seisust, mil teater saab vaid 350 000 krooni pluss halduskulude kate, ja toimib. Kuressaare linna toetus oma teatrile on 853 600 krooni. Riigi toetusega koos on summa 1,2 miljonit.

Kuressaare linnapea Urve Tiiduse sõnul annab linn teatrile hea meelega toetust, kuid saalis peab olema piisavalt publikut. “Me tahame, et sünniks lavastusi, kus saarlased tunnevad ära oma hinge. Et nad saaksid nautida tõelist lavastajatööd ja lahkuvad siit majast elamustega, mis annavad jõudu edasi toimetada siin, Saaremaal. Et oleks 4-5 oma lavastust aastas, et need oleksid teatrisündmused,” sõnas Tiidus.

Küsimusele, mida ei tohi teatris teha, vastas linnapea: “Kõik on lubatud, mis pole keelatud. Aga pornot küll ei tohi teatris teha.”

Kultuuriministeeriumi teatrinõunik Tõnu Lensment märkis, et riik toetab algatusi ja huvitavaid nähtusi. Toetuse saajate hulk on viimasel ajal kiiresti kasvanud Kui 2004. aastal sai tegevustoetust 8 väiketeatrit, siis 2006. aastal 11 väiketeatrit ja 3 tantsuagentuuri.

“Kuressaare teatri puhul on riik eriti pika meelega. Las ta ärkab vaikselt, riik ootab rahulikult. Me toetame kodanikualgatust ja tuleme appi,” lubas nõunik.

Lootust kutselise trupi tekkeks annab edaspidi teatrikooli tudengite tulek oma diplomilavastusi looma. Esimene on tulekul talvel 2007.

Piret Rauk lavastab sel kevadel koostöös Pärnu teatriga “Jussikese seitse sõpra”, mis tuleb lavale aprillis. Raivo Trass toob Maasi linnusele suvelavastuse. Sügisel tähistatakse Debora Vaarandi juubelit koostöös Muhu muuseumiga. Koos VAT-teatriga on kavas “Väike merineitsi”, mille lavastab Aare Toikka.
 
  Svea Aavik Meie Maa 21-03-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Märts 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Pent, Pendo, Küllo, Külvo 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 4692 Veebimajutus: www.eq.ee