Teisipäev, 21. märts Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Jaak Allik: miniteatripäevad mängivad Eestis tähtsat rolli  
  Saaremaa miniteatripäevade ˛ürii esimees, lavastaja ja teatrikriitik Jaak Allik, olete aastaid kuulunud Saaremaa teatrifestivali ˛üriisse. Mille poolest tänavune festival varasematest kõige rohkem erines?

Osalejate koosseis oli mõnevõrra vahetunud. Tean, et möödunud aastal oli probleeme – mõned inimesed solvusid ühe vilistlase subjektiivse arvamuse peale, mis oli avaldatud festivali ajalehes – ja teevad isegi oma paralleelse või konkureeriva festivali Lõuna-Eestis. Leidsime, et kui üks festival on juures, on see ainult rikkus eesti teatrile ja kooliteatrile, aga vastanduda ei maksa. Loodame, et ehk siiski jõutakse kokkuleppele. Seekord oli festivalile tulnud päris uusi tegijaid. Muidu oli miniteatrifestivali kontingent ju suures osas välja kujunenud. See ongi vahest kõige omapärasem, et on toimunud teatud jagunemised.

Mida arvate tänavuse festivali repertuaarist?

Küllalt palju oli omaloomingut. ˇürii on teinekord öelnud, et rääkige sellest, mille pärast südant valutate, näiteks kooliprobleemidest, koolivägivallast. Omalooming on hea, aga võibolla mõnelgi puhul võiks siiski enne, kui oma loomingu juurde asuda, hetke mõelda, midagi olemasolevast kirjandusest valida… Ja muidugi, kõige raskem teatris on tänapäevast rääkida klassika abil. Tore, et neid katseid ka oli, nagu Jõgeva Liblikapüüdja “Kivist külaline”.

Kuidas jäite rahule esitatud omaloominguga?

Andsime ju ühele seltskonnale – Kuti-Mutile omaloomingu preemia. Mõlemad omaloomingukavad – Kuti-Muti ja Keila gümnaasiumi oma – olid selle poolest toredad, et vaadates näkku nendele muredele, olid nad siiski optimistlikud.

Kas ˛ürii oli oma otsustes üksmeelne?

Grand prix‘ osas absoluutselt. Seekord oli vahe järgmistega tõesti sees, me isegi ei hääletanud. Grand prix‘ saajad said ka parima ansambli preemia, huumoripreemia, lisaks publikupreemia. Laureaatide osas oli ikka vaidlemist ja hääletamist, kehtis teatud subjektiivsus. Üldse oli kolmele laureaaditiitlile esitatud kuus nominenti. Kolm said, aga kahte lavastust hindasime ˛ürii eripreemiaga. Selle osas, mis premeerimist vajas ja mis preemiani ei küündinud, oli ˛ürii arvamus üksmeelne.

Mis roll on teie kui teatriinimese hinnangul Saaremaa festivalil Eesti teatrimaastikul?

Tähtis roll. Minu meelest on miniteatripäevad fantastilised. Sellist ˛üriid, kes siia igal aastal koguneb – Eesti tippnäitlejad, -lavastajad ja kriitikud – ei ole ühelgi professionaalsel teatriüritusel. Sellist tagasisidet, mida me siin anname, ihkaks iga professionaal. Paljud siin premeeritud laureaadid on läinud õppima lavakunstikateedrisse või Viljandi Kultuuriakadeemiasse, neist on saanud näitlejad. Kui lugeda kokku, kui paljud siin laval olnutest on saanud või saamas näitlejaks, on see arv üle paarikümne.

Mida festivalil osalejatele järgmiseks aastaks soovitate?

Kes tahab kooliteatriga tegelda, võiks end rohkem koolitada, rohkem lugeda, rohkem teatris käia. Juhendajad, alati ei piisa ainult teatri või laste armastamisest.
 
  MM / Meie Maa 21-03-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Märts 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Pent, Pendo, Küllo, Külvo 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 4229 Veebimajutus: www.eq.ee