Teisipäev, 3. oktoober Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Traadita andmeside võib tulevikus levida piirivalve mastist (5)  
  Piirivalve käis välja idee kasutada oma Kuressaares Tallinna tänaval asuvat masti traadita internetiühenduse levitamiseks terves linnas.

Tarbija jaoks kallihinnalise vastuvõtja tõttu ei tasu see praegu veel ennast ära, kuid on edaspidi siiski mõeldav projekt. Lääne piirivalvepiirkonna staabiülema Mati Terve sõnul tagaks piirivalve traadita internetiühenduseks vajalike seadmete masti külge paigutamise korral ka katkematu elektrivarustuse.

“Sideühenduse peaks ilmselt linn tagama koostöös mõne partneriga, kas siis Elioni, Teetormaja või EQ Computeriga, kuid linn peaks seda koostööprojekti vedama,” ütles Terve.

Piirivalve käis linnale välja kolm võimalust masti rakendamiseks: paigutada masti külge linna kaamera, kasutada masti traadita internetiühenduseks või jõulu ajal tulede mänguna, mis oleks pimedas üpris atraktiivne.

“Kui mast ära viia, kaotab kohe garantii kogu mereseiresüsteem. Lisaks läheb kogu mastiga kaasneva süsteemi äraviimine ja radaripositsiooni rajamine ning süsteemi ümberhäälestamine maksma 60 miljonit krooni,” lausus Terve.

WiFi seade jääb nõrgaks

Traadita internetiühendusega tegeleva MTÜ Wifi.ee juhi Veljo Haameri hinnangul ei tasu piirivalve masti WiFi seadme paigaldamine ennast ära. Linnas toimib WiFi väikesel distantsil ja WiFi seadme paigaldamine piirivalve masti otsa tagaks traadita internetiühenduse vaid kõige lähemal asuvate majade 20-30 tarbijale.

Tema hinnangul tuleb piirivalve masti traadita andmesideks kasutada igal juhul, kuid WiFi ei ole selleks sobiv. Sobivam on traadita andmeside WiMaxi, mille leviala on 5–15 km. WiMax-i vastuvõtja maksab 4000-8000 krooni.

“Sellisel juhul me teeksime võrgu jõukatele, kellel on analoogne ühendus juba olemas. Praegu on ikkagi tegemist tuleviku tehnoloogiaga. Kui WiMaxi vastuvõtja läheb masstootmisse, tema hind langeb,” arvas Haamer.

Linnavalitsus mõtet maha matnud ei ole

Ka Kuressaare linnavalitsuse infotehnoloogia nõuniku Anu Tanila sõnul on linnas WiFi kodutarbijaid nii palju, et need summutaksid mastis oleva seadme signaali.

Kaks kuud tagasi sõitis ta koos Veljo Haameriga mööda linna peateid ja arvuti tuvastas 20 minuti jooksul 150 WiFi seadet. Saaremaal on 33 kohvikut või muud ettevõtet, kus külastaja saab kasutada WiFi traadita internetti.

Haameri arvates on märksa mõistlikum paigaldada WiFi kohvikutesse ja ettevõtetesse, kui monteerida seade kõrge posti otsa. Eelmisel aastal pakkus linn kohvikutele võimaluse soetada WiFi seade linna kulul tingimusel, et seade ise paigaldatakse ja kuu- tasu jääb kohviku kanda. Võimalust kasutas neli kohvikut.

Traadita internet Titeranda

Linnapea Urve Tiiduse sõnul on samuti kõik praegu idee tasandil. “Linn ei ole seda asja veel menetlema hakanud, sest kumbki pool ei ole konkreetset sammu astunud,” ütles Tiidus.

Seoses jahisadama laiendamisega läheb paremaks ka traadita andmeside kättesaadavus. Edaspidi peaks traadita internetis saama surfata isegi Titerannas. “Mulle küll meeldiks, laptop süles, istuda ja jalgupidi merevees sulistada,” unistas Tiidus. Talvekuudel maksab jahisadama internetiühenduse eest linn, suvel jahisadam.

Anu Tanila sõnul ei ole kogu linna traadita andmesidevõrguga katmise mõtet maha maetud, kuid praegu tundub idee siiski ennatlik.

“Probleem on ainult tehniline. Küsimus ei ole ka rahas. Elion tegi linnale väga hea hinnapakkumise ja lubas paigaldada seadmed, mis kataksid traadita andmesidega terve linna,” lisas ta. Rahanumbritest ei soostunud Tanila rääkima.
 
  Ahto Jakson Meie Maa 22-03-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Märts 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Evald, Eevald, Eevo, Evert 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2394 Veebimajutus: www.eq.ee