Pühapäev, 5. detsember Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Täna kell 19:50
Temperatuur: -11.8°C
Õhurõhk: 765.5 mmHg
Õhuniiskus: 88 %
Tuule kiirus: 4 m/s
Vaata täpsemalt >
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Konn ei laula kua, kui vett ei ole  
  (Eesti vanasõna)

Projekti “Kõpu poolsaare NATURA elupaikade ja liikide kaitse korraldamine” raames inventeeriti 2005. aasta suvel Kõpu roomajaid ja kahepaikseid.

Konni, madusid ja sisalikke on Eestis uuritud hooti ja hooajati. Seetõttu on meie teadmised ka kõige tavalisematest liikidest üsnagi pealiskaudsed. Näiteks viimane põhjalikum trükis kogu Eesti herpetofauna kohta - Hans Kauri ülevaade - ilmus 1947. aastal. Seda enam rõõmustasime, kui LIFE projekti juht Tuuli Tammla tegi MTÜ-le Põhjakonn ettepaneku Kõpus välitöid korraldada.

Inventuuri tegid saarlasest loomaökoloog Kaile ja võrokesest konnauurija Piret. Vaatasime läbi kirjanduse ning koostasime selle põhjal nimekirja, milliseid liike on Kõpus (ning ka üleüldse Hiiumaal) 20. sajandi jooksul kohatud. Seejärel vaatasime läbi elupaigad ja registreerisime kõik kohatud kahepaiksed ja roomajad. Põhilise osa töödest tegime juulis.

Kuiva alana on Kõpu eriti mõnus elupaik kärnkonnadele ning roomajatele. Kevadisel ajal võib soisemate alade lompidest kuulda rabakonna mulisevat häält ja rohukonna nurrumist meenutavat krooksumist. Hariliku kärnkonna isasloomad on vaiksemad, nende piiksuvad häälitsused eriti kaugele ei kosta.

Kõput võib pidada väga heaks elupaigaks vaskussile. See habras roomaja kuulub tegelikult sisalike, mitte madude hulka. Nastik ja rästik on siinses piirkonnas samuti tavalised liigid. Arvestades sobivate kuivade ja liivaste elupaikade olemasolu, võiks Kõpus leiduda ka teisi Eesti sisalikke: arusisalikku ja kivisisalikku. Juhul kui need liigid Kõpu poolsaarel esinevad, on nende arvukus väga madal ja seetõttu võib nendega kohtumist pidada suureks sündmuseks, millest ka meile võiks teada anda.

Lõpetuseks - väga kergesti võib tekkida küsimus, mida selline inventuur annab. Bioloog vastab sellise küsimuse peale, et teadmisi liikide elupaiganõudluse ja arvukuse ning leviku kohta. Ainult selliste andmete põhjal saame planeerida seda, kuidas eri liike kaitsta. Madusid kardavad või peavad ebameeldivaks paljud inimesed. Konna ja eriti kärnkonna on peetud läbi aegade nõialoomaks.

Tegelikult on need kahjutud ning tihti ka äärmiselt märkamatud tegelased meid ümbritsevas looduses väga olulisel kohal. Kui kaovad konnad, läheb toidupuuduse tõttu elu kibedaks väga paljudel loomadel alates vees elavatest mardikavastsetest ja kalamaimudest ning lõpetades rebaste ja erinevate lindudega. Looduse suures võrgustikus on sama oluline koht ka madudel ja sisalikel. Eelkõige ohustab kahepaikseid ja roomajaid elupaikade kadumine.

Konnad vajavad sobivaid veekogusid, kus munad võiksid areneda. Nastikud ja kivisisalikud peidavad oma munad vastavalt kõdunevatesse taimehunnikutesse ja liivasesse pinnasesse, kus need hauduma jäävad. Lisaks on nii konnadele, madudele kui ka sisalikele äärmiselt oluline hea toitumisala ning turvalise talvitumiskoha olemasolu. Suurenev liikluskoormus põhjustab loomade hukkumist teedel ning lõhub elupaikade terviklikkust.

Teades, kus milliseid loomi leidub ja millised on nende elupaigad, saame planeerida inimeste tegevust nii, et see teisi elusolendeid ei kahjustaks.
 
  PIRET PAPPEL zooloog, MTÜ Põhjakonn Hiiu Leht 04-04-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Apr 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Selma, Selme 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2291 Veebimajutus: www.eq.ee