Pühapäev, 5. detsember Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Täna kell 19:30
Temperatuur: -11.6°C
Õhurõhk: 765.5 mmHg
Õhuniiskus: 87 %
Tuule kiirus: 4 m/s
Vaata täpsemalt >
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Muhu päev üllatas põhjalikkusega  
  Laupäeval Kuressaare linnuse Roosas saalis Eesti Genealoogia Seltsi Saaremaa osakonna korraldatud Muhu päeval tõdes maakonna suguvõsauurijate eestvedaja Kalle Kesküla, et muhulased on saarlastest mitmes asjas pika puuga ees.

“Olgu see internet või kodusaare uurimine, muhulased näitavad meile edasiminekuks teed. See päev ongi selle jaoks korraldatud, et tutvustada huvilistele, kuidas kodusaare uurimise kunst välja näeb. Ülo Rehepapp, Ago Rullingo, Kadri Tüür ja teised muhulased on teinud ära suure töö. Salvestatud on mahukas andmebaas, kaante vahele on jõudnud arvukalt trükiseid. Tähtis on, et see töö jätkub,” tõdes Kalle Kesküla.

Elektroonikainsener Ülo Rehepapp pühendus pensionieas genealoogiale. “Jumal seda teab, kust taolised huvid tulevad? Vanemas eas olen tähele pannud, et just eakamatel inimestel tekib selline huvi, olenemata sellest, mis elukutse ta on omandanud. Mina hakkasin juba inseneritööd tehes sellega pihta, sest kodulugu tundus huvitav. Pensionipõlves olen seda saanud tõsimeeli harrastada,” sõnas Kallaste küla mees Ülo Rehepapp, kes elutöö teinud Tallinnas.

Keeruline kontrollida

Rehepapi andmestikus on kirjas 21 108 hinge. “Aeganõudev ja keeruline selle juures on andmete kontrollimine ning reaalsete isikuandmete samastamine, et võiksin lõpptulemuses kindel olla,” rääkis Ülo Rehepapp.

Andmete kogumisele on takistuseks saanud sajandite- ja aastakümnetetagused põlengud, kus allikmaterjalid hävisid.

“Pahatihti jäävadki algallikad leidmata ja küsimused tükati lahtiseks. Uurimistöös on minu jaoks võrdväärsed nii objektid või olemid, isikud ja kohad kui nendega seotud sündmused. Kes inimesi tähtsustab, need võivad ennast genealoogideks nimetada, kes kohti ja paiku uurivad, nemad on koduloolased,” lahterdas Rehepapp uurijaid.

“Palju on üldisi üritusi, aga selliseid, mis on pühendatud ühele konkreetsele paigale, olgu see siis kihelkond või kas või saar, neid väga palju ette ei tule. Muhu päev on kindlasti üks heal tasemel korraldatud üritus seltsi ajaloos,” kiitis Eesti Genealoogia Seltsi esimees Raivo Maine.

Raivo Maine sõnul on seltsi tegevus üle Eesti hoogustunud. Praegu tegutseb üheksa osakonda. Maakondadest vaid Hiiumaa on jäänud valgeks laiguks. “Maakondade tase on erinev. Saarlased on esirinnas, vaatamata sellele, et üleriigilised arhiivid asuvad väga kaugel ja metsatalust pole interneti- ühendus ka kõige parem. Ülo Rehepapi suguseid uurijaid on Eestis väga vähe,” konstateeris Raivo Maine.

Kadri Tüür tuli sületäie trükistega

Muhu muuseumi juhataja Kadri Tüür tuli rahva ette suure kotitäie trükistega. Kõige vanemad saart tutvustavad mustvalged raamatukesed on ilmunud sadakond aastat tagasi. Trükilõhnalised nägid ilmavalgust eelmise aasta lõpus.

Muhus vallavolikogu esimeheks valitud Kadri Tüür pidas saart tutvustavaid väljaandeid nii muhulaste kui saare külastajate jaoks väga tähtsaks. Ettekandja lahterdas paberkandjad nelja rühma: pisitrükised, pildialbumid, koduloolised raamatud ja ilukirjandus. “Ka ilukirjanduses on dokumentaalsuse aste väga suur,” rõhutas Kadri Tüür.

Lektor tõi näiteid Juhan Smuulist, Kanadas Muhu asjadest kirjutanud Raissa Kõvamehest ja Rootsis elavast Enn Nõust.

Huvipakkuvad olid teisedki ettekanded.
 
  Aare Laine Meie Maa 04-04-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Apr 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Selma, Selme 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2293 Veebimajutus: www.eq.ee