Pühapäev, 5. detsember Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Täna kell 19:40
Temperatuur: -11.8°C
Õhurõhk: 765.5 mmHg
Õhuniiskus: 87 %
Tuule kiirus: 4 m/s
Vaata täpsemalt >
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Saksa turiste hakkab teenindama Eesti Mereagentuur (15)  
  Saaremaa sadamasse lõbusõidulaevaga Lili Marleen saabuvaid turiste hakkab kohalike reisibüroode asemel tänavu teenindama Eesti Mereagentuur (ESTMA).

“Eesti Mereagentuur on väga suurele hulgale laevadest nii-öelda board agent, kes organiseerib kai broneerimise, värske veega varustamise ja muud sellised küsimused,” ütles ESTMA siseturismi spetsialist Annelka Ramot. “Samas on ESTMA-l ka maapealsete teenuste ehk ekskursiooniteenuste osutamise osakond. Nii see koostöö sündis.”

Lili Marleen peatub Saaremaa sadamas viis tundi. Ankrus seismise ajal korraldab ESTMA peamiselt saksa keelt kõnelevatele turistidele ligi neljatunniseid ekskursioone. Külalistel on valida põhiliselt kahe programmi vahel – kas tutvuda Kuressaare piiskopilinnuse ja põhiliste vaatamisväärsustega või saada osa etendusele “Mustjala pulm” toetuvast Mustjala-ekskursioonist.

Lootsid osa saada

“Kindlasti ootasime, et saame turistide teenindamisest osa,” tunnistas Arensburgi Reiside juhataja Margus Mölder. “Oleme seda ju aastaid teinud. Paraku ei sõltu see, kellega konkreetne reisilaeva tooja või partner koostööd hakkab tegema, meist – siin on ikka vaba konkurents ja vaba valik,” lausus Mölder.

Ta leiab, et Saaremaale saabuvate turistide teenindamisel jääb ESTMA kogemuselt ja teadmistelt kohalikele ettevõtetele alla. “Kerge poleks olnud kellelgi – ei kohalikul ega kaugemalt tegijal, aga kohalikke olusid tundmata on veelgi raskem.”

“Kui sadama ehitus hakkas, eeldas vist iga Saaremaa reisibüroo, et teenindama hakkavad need, kes kõige paremini Saaremaa olustikku tunnevad ning erinevaid neljatunniseid programme kokku panna oskavad,” ütles Reisibüroo Mere juhatuse liige Angela Nairis. “Kui saarlased oleksid saanud teenindajaks, jäänuks raha, mis nüüd välja hakkab voolama, Saaremaale.”

Ta möönis, et “kruiisinduse teenindamiseks jalga ukse vahele saada” on üsna keeruline. Kuigi Mere ei ole seni küll ühtki lõbusõidulaeva teenindanud, peaks Nairis taolist võimalust põnevaks kogemuseks. “Nelja tunni jooksul jõuaks rohkem näidata kui ESTMA pakutav programm ette näeb,” leiab just neljatunniseid ülevaateekskursioone korraldava büroo juhataja.

Saksakeelseid giide napib

ESTMA on ekskursantide teenindamiseks Saaremaalt saksakeelseid giide otsinud viimased paar kuud. “Ega neid loomulikult nii piisaval hulgal ole, kui võiks olla,” tõdes Annelka Ramot. “Olen sobivate inimeste leidmiseks giidide ühenduse, turismiinfo ja erinevate Kuressaare koolide kaudu olnud kontaktis tegevgiididega, giidiks õppijate, saksa keele õpetajate ja oskajatega.”

Võimalust oma põhiameti kõrvalt giiditööd teha pakkus Ramot teiste seas ka Saaremaa Muuseumi töötajale Raul Salumäele, kel varasem giidikogemus olemas.

“Oluline ei ole ametlik giidistaatus, vaid saksa keele oskus, hea suhtlemisoskus ning teadmised ekskursioonide läbiviimiseks või valmidus selle materjali äraõppimiseks,” ütles Ramot oma kirjas Salumäele, kes siiski keeldus pakutud võimalusest, peamiselt ajapuuduse tõttu.

“ESTMA poolt giidile seatavad tingimused ja nõudmised on peaaegu olematud,” imestab Salumäe. “Mingisugust koolitust ei nõuta – nii võib iga inimene tänavalt giidiks saada, kui suudab natuke keelt purssida!”

“Kuna saksa keelt oskavaid atesteeritud tegevgiide ei jätku, peame ju otsima mujalt,” vastas aga Ramot.

Ka ESTMA-le “giidimiseks” nõusoleku andnud Kuressaare Gümnaasiumis saksa keele õpetajana töötava atesteeritud giidi Monika Soone sõnul Saaremaal ilmselt piisavalt palju saksa keelt valdavaid ning ühtlasi Saaremaad hästi tundvaid giide pole.

Ramot ei näe giiditööhuvilistele võimaluse andmises midagi halba. “Kust siis ikka asjaga pihta hakata? Kuskil peab ju esimesed sammud tegema. Kogemusi omandada ja juurde õppida saab töö käigus.”

Ramoti sõnul on algajaid kavas rakendada ennekõike Mustjala-ekskursioonidel. “Need on oma iseloomult lihtsamad ning seal peaks hakkama saama ka noorgiid või äsja giidikursuse lõpetanu,” põhjendas Ramot. “Esmalt peavad nad end muidugi ette valmistama prooviekskursiooniks.”

150 krooni tunnist

Raul Salumäe hinnangul on ESTMA pakutav giidi netotasu – ligi 150 krooni tunnist – taolise töö eest liiga vähe. See oli ajapuuduse kõrval ka üks põhjusi, miks mees agentuurile ära ütles.

ESTMA-le jah-sõna andnud Monika Soon leiab aga, et ligi 150-kroonine netotasu tunnis on Saaremaa kohta “täiesti normaalne”. “Tallinnas oleks see küll vähe,” märkis ta.

Annelka Ramoti hinnangul ei ole pakutav netotasu tunnist sugugi vähe. “Umbes sellised need giidide töötasud ongi. Möödunudaastased hinnad olid tsirka 130 krooni kätte,” tähendas ta ja lisas: “Kohe kindlasti ei maksa me Saaremaa giididele vähem kui Tallinna omadele.”

Lili Marleen saabub Saaremaale esimest korda 19. mail ning teeb septembrini kokku kümme reisi. Kui palju reisijaid ESTMA-l korraga teenindada tuleb, Ramot veel prognoosida ei osanud. “Meil on ainult hüpoteetilised arvud, mille põhjal otsime endale ekskursiooni läbiviimiseks vajalikku,” lausus ta.
 
  Monika Puutsa Meie Maa 06-04-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Apr 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Selma, Selme 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2327 Veebimajutus: www.eq.ee