Pühapäev, 5. detsember Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Täna kell 19:20
Temperatuur: -11.8°C
Õhurõhk: 765.5 mmHg
Õhuniiskus: 88 %
Tuule kiirus: 4 m/s
Vaata täpsemalt >
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Ilmastik sunnib valdasid veokite liiklust piirama (5)  
  Lume sulamine ja pidevad vihmasajud sunnivad vallavalitsusi kohalike teede säilitamise nimel vastu võtma määrusi, mis piiravad teedel raskeveokite liiklemist.

Mustjala vallas on alates 10. aprillist suletud kõik vallateed raskeveokitele, mis kogukaalult raskemad kui 8 t. Need sõidukid võivad vallateedel sõita vaid eriloaga. Mustjala vallavanem Enno Kolter ütles, et kui hakatakse pinnatud teedel sõitma 30-40 tihumeetriste palgikoormatega, ei jää neist midagi järele.

“Meie asi ei ole ärimeeste tagant teid parandada,” põhjendas ta. Kolteri sõnul on varem vaid üksikud firmad oma kuludega valla teid parandanud. Eeskujuks tõi ta OÜ Reta Puidu.

Traktor teele ette

“On olnud juhuseid, et mõni firma tellis vallalt tee lahtilükkamiseks traktori ning jätnud selle eest raha maksmata,” märkis Kolter. “Sellisteks lubajateks osutusid mitte kohalikud, vaid need gastroleerijad, kelle peakontor on mujal mandril.”

Salaja vedajate tõkestamiseks on külamehed isegi öösiti traktoreid tee peale ette ajanud. Piiranguga liiklusmärki ei ole võimalik igale poole ette panna, sest ühte külla võib näiteks kolme-nelja teed kaudu sõita.

Kui kellelgi on hädasti vaja teedel koormaid vedada, teeb vald erandi.

Kolteri sõnul elavad riigimaanteed ja lumest vabana hoitud teed lumesulamise perioodi nädalaga üle, kuid metsavaheteed ja külateed hakkavad alles siis sulama, kui suured maanteed juba tolmavad.

Kui eelmisel aastal oli Mustjala valla eelarves teede remondiks ette nähtud 700 000 krooni, siis tänavu eraldati selleks vallale vaid 194 000 krooni.

Leisi küsib tagatisraha

Leisi vald sulges samuti kohalikud teed metsaveoks. Vedada võib ainult eriloaga. Abivallavanem Enno Reisi sõnul ei ole vald enne tänavust kevadet seda abinõu tarvitusele võtnud.

“Varem käis kõik kokkuleppel vedajaga. On juhtumeid, et on lubatud hiljem kruusa peale vedada, kuid see on jäänud jutuks. Vald peab pärast ikka ise tegema kulutused teeremondiks,” ütles Reis.

Leisi vald näeb kevadiste metsavedajate puhul ette kolm varianti. Massilise metsaveo ja ulatuslikuma raide puhul, kui kaasneb oht, et teed pärast võibolla praktiliselt enam ei ole, vald veoks luba ei anna. Teiseks võimaluseks on eriloa väljastamine kuni 10 000-kroonise tagatisraha maksmisel.

Kolmandas võimalusena saab vedaja vallalt loa ilma tagatisrahata, kuid seda vaid juhul, kui ei ole ohtu, et tee saab kahjustada.

Leisi valla eelarves on tänavu teede remondiks ja hooldeks kokku ette nähtud 1,8 miljonit krooni. Eelmisel aastal oli see summa alla miljoni krooni.

Kihelkonna vallavanema Marju Lõbusa sõnul on vallateed alates 4. aprillist suletud igasugusteks vedudeks, mille mass ületab 8 tonni. “Vaatasime oma teed üle ja olime sunnitud tänavu piirangu seadma, ka inimestelt tuli signaale teede halva seisundi kohta,” rääkis Lõbus. Ka Kihelkonna vald väljastab vedudeks vajadusel eriloa.

Vallavanema sõnul ei ole seni eriloa nõudmist ette tulnud. Kihelkonna valla poolt on määratud tagatisrahaks 10 000 krooni ühe kilomeetri kohta, kuid vald lepib ka panga garantiikirjaga, mille alusel kantakse summa valla arvele. Juhul, kui vedaja ei korrasta teed, võib vald remondi teha tagatisraha arvelt.

“See ei käi muidugi nii, et me läheme kohe raha kallale, vaid võtame hinnapakkumise ja tutvustame seda vedajale ja küsime, kas ta on rahul sellega või ta leiab ise odavama võimaluse,” rahustas Lõbus. “Algul proovime ikka heaga, et tekiks metsavedajate ja valla vahel usaldussuhe.”

Vallavanema sõnul põhjustas tagatisraha sisseseadmise Stora Enso juhtum.

“Vald remontis 100 000 krooni eest teelõigu, mis kestis vaid kolm päeva ja siis seda enam polnud, sest firma vedas ilma loata metsa. Nad väitsid, et ei teadnud valla korrast midagi,” rääkis Lõbus. “Mingi respekt peab kohaliku omavalitsuse vastu ikka olema. Ega vald ole metsavedajate sponsor, kes peab nende järelt koristama ja kasima,” ütles vallavanem.

AS Stora Enso Kuressaare kontori metsaveo juht Mart Mängel ütles, et ei olnud algul teadlik valla määrusest, mis keelas raskeveokite liikumise vallateedel. “Probleemid tekkisid siis, kui hakkasime metsamaterjali traktoriga koondama. Vald teavitas meid määrusest enne, kui midagi vedada jõudsime,” seletas Mängel.

Eitab lõhkumist

Tema sõnul ei ole firma valla teid lõhkunud. “Käitusime täpselt nii nagu vald soovis. Sõlmisime vajalikud lepingud ja tegime vajalikud aktid ning lubasime remontida laoplatsi- aluse pinna. Tuleb ära oodata, millal maapind taheneb, siis on näha ka reaalsed kahjustused,” ütles Mängel.

Tema arvates kipuvad teedesse hoolimatult suhtuma väikefirmad, kes kiirustavad oma tegemistega ja tahavad kiiresti raha teenida ega jõua ära oodata, millal teed tahenevad.

Lõbusa sõnul sõlmis Kihelkonna vald tänavu AS-iga Stora Enso ja OÜ-ga Reta Puit lepingu, et nad korrastavad teed pärast nende tahenemist. Mõlemad firmad on metsaveo praeguseks lõpetanud.

Kihelkonna valla eelarves on sel aastal teede jaoks ette nähtud 902 000 krooni, mullu 450 000 krooni.
 
  Ahto Jakson Meie Maa 06-04-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Apr 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Selma, Selme 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2283 Veebimajutus: www.eq.ee