Pühapäev, 5. detsember Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Täna kell 18:10
Temperatuur: -11.4°C
Õhurõhk: 765.2 mmHg
Õhuniiskus: 89 %
Tuule kiirus: 3 m/s
Vaata täpsemalt >
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Sajad linlased pole nõus Kuressaare lennuraja pikendamisega elamute suunas (28)  
  Ligi 300 Marientali ja Ida- Niidu elanikku loodab läheduses asuva Kuressaare lennujaama lennuraja kavandatava pikendamise peatada hüvitusenõudega lennujaama omanikule AS- ile Tallinna Lennujaam.

"Tegelikult pole meie mõte kahjutasu kusagilt välja nõuda ja seda saada, vaid eelkõige juhtida sellega probleemile veelgi suuremat tähelepanu ja lennuraja pikendamise protsess peatada," lausus Marientali elanike eestkõneleja, AS- is Saarte Liinid projektijuhina töötav Anne Oolup. "Kui kuskil leitakse mõned hakipesad, lendavad rohelised üle maailma kokku, et neid kaitsta, aga kui küsimuse all on sadade inimeste edasine elukeskkond, näib see palju vähemaid huvitavat. Arvan, et linn saaks protsessi peatamiseks paljugi ära teha."

Elanike elamistingimused halvenevad

Marientali linnaosa elanikud saatsid märtsi algul linnavalitsusele ja -volikogule kaks erineva sisu ning kokku ligi 300 allkirjaga pöördumist, mille põhiolemus on ühene- elanikud on lennuraja pikendamise vastu elamukvartali poole.

Linnavolikogule saadetud pöördumises väidetakse, et elamukvartali suunas laienev lennuväli "toob kaasa lennukoridori all elavate linnakodanike elamistingimuste halvenemise, mis väljendub suurenevas müratasemes ja vibratsioonis, õhusaastes, pinnasesaastes ja nende tegurite mõjul inimtervise kahjustamises ja halvenemises."

Kuna lennukite maandumistelg läheb üle Ida- Niidu lasteaia, on "juba praeguses seisus häiritud laste igapäevane uni ja madalalt lendavad lennukid hirmutavad õues mängivaid lapsi." Pöördumises lisatakse, et "juhul, kui suurenevad lennukid ja need hakkavad lisaks maanduma veelgi madalamalt, muutub lasteaias olevate linna väikekodanike elu väljakannatamatuks."

Seetõttu paluvad elanikud volikogul arutluse alla võtta näiteks ka lennuvälja Kuressaarest väljaviimise.

Lennujaama omanik peab tekitatud kahju hüvitama

Linnavalitsusele saadetud pöördumises leiavad õigusbüroo A. Kuningas ja partnerid OÜ abi kasutavad elanikud, et "põhjusel, et lennuradade pikendamine ja elanikkonna tervisele ning kinnisvara väärtusele ja keskkonnale tekkiv kahjulik mõju on otseses põhjuslikus seoses, on lennuvälja omanik, kui kahju tekitaja, võlaõigusseaduse põhimõtetest tulenevalt kohustatud hüvitama kogu tekkinud kahju." Kuna elamistingimused tõenäoliselt halvenevad, tekib elanikel õigus nõuda kahju tekitajalt ka perioodiliste maksetena makstavat hüvitust, seisab pöördumises. Lisaks väidetakse, et lennuraja pikendamine lööb alla piirkonna kinnisvarahinnad. Kuressaare lennujaam on AS- i Tallinna Lennujaam omanduses.

Linnavalitsusele saadetud pöördumises paluvad Marientali elanikud viia läbi põhjaliku ja kõiki asjaolusid arvestava keskkonnamõjude hindamise ning et AS Tallinna Lennujaam annaks teavet lennusagedusest, müra, vibratsiooni ja keskkonnasaaste koormusest, saaste mõjust inimeste tervisele jms.

Linnavalitsus elanikke toetaval seisukohal

Kuressaare linnavalitsus leidis möödunud nädala kolmapäeval toimunud istungil, et pöördumise teinute nõudmised on põhjendatud. Keskkonnamõjude hindamise programmi lülitatakse vajadusel vajalike mõõdistuste läbiviimine olemasoleva müra, vibratsiooni, õhu-, vee- ja pinnasesaaste väljaselgitamiseks, teatas linnapea Urve Tiidus oma vastuses.

Ühtlasi juhtis linnavalitsus tähelepanu, et peale keskkonnamõjude hindamise programmi koostamist, toimub selle avalikustamine ja avalik arutelu, mille käigus on igaühel õigus tutvuda programmi ning muude asjakohaste materjalidega. Samuti saab siis esitada programmi kohta ettepanekuid, vastuväiteid ja küsimusi ning saada neile vastuseid. Esitatud vastuväidete, ettepanekute, täienduste või parandustega mittearvestamisel, tuleb seadusekohaselt esitada põhjendatud vastused. Enne ei hakata midagi ehitama.

Kuressaare linnavolikogu arutab küsimust ilmselt aprillikuu istungil.

Tallinna Lennujaama tegevjuht protestist üllatunud

AS- i Tallinna Lennujaam juhatuse esimees Rein Loik tunnistas, et on siiralt üllatunud elanike vastuseisust. "No ma ei tea, see on nüüd küll minu jaoks tõesti täielik üllatus ja uus informatsioon," sõnas ta. "Kuressaare lennuväli on hõredaima liiklusega lennuväli maailmas ja kui ka sellistes tingimustes, kui päevas võibolla vaid neli lennukit seal maandub, tekib vastuseis, pole mul midagi öelda. Näiteks Tallinna lennuvälja koormus on sadu kordi suurem."

Rein Loik ütles, et kui elanikud peaksid kahjutasu nõudma, käitub AS Tallinna Lennujaam nagu seadused ette näevad. "Kui nad tahavad seda teed käia, siis on neil see õigus. Meil on demokraatlik riik," rääkis Loik. "Olen absoluutselt veendunud, et müratase ei hakka lennuraja pikendamisel ületama lubatud piiri, sest Kuressaares ei käi ega hakka ka tulevikus käima väga mürarikkaid lennukeid."

Rein Loik ütles, et Kuressaare lennujaama laiendamine peaks olema ka elanike huvi, sest avardab nende võimalusi lennata erinevatesse sihtpunktidesse. "Reaalsus on selline, et Kuressaarest lennuväli kuhugi mujale Saaremaale kolida pole võimalik ja otstarbekas," lisas ta.
 
  Kuressaare Sõnumid 06-04-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Apr 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Selma, Selme 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2140 Veebimajutus: www.eq.ee