Reede, 27. jaanuar Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Kõhutants on rituaal  
 
   
Amira: Kõhutants muutis minu elu täielikult. Foto: erakogu
Intervjuu kõhutantsija Amiraga

Täna saavad Hiiumaa naised idamaa tantsu tantsijanna ja tantsuõpetaja, Las Vegases elava Amira juhendamisel harjutada kõhutantsu. See ürgselt naiselik tants sobib kõigile naistele. Kes kohapeale tulla ei saa, võib endale soetada Amira “Kõhutantsu ABC” DVD, et kodus õppida ja harjutada. Et ergutada teid kõhutantsu lainele, tegi Hiiu Leht Amiraga intervjuu.

Kas idamaa tantsu ehk kõhutantsu võib pidada mingi konkreetse rahva rahvatantsuks?

Kindlasti on ta folkloorne tants, just nimelt rahvatants. Aga kuna tal on niivõrd erinevaid vorme, siis päris ühe rahva rahvatantsuks teda pidada ei saa. Aga ta on hakanud peale kui rituaalne tants. Siis, 5000 aastat tagasi, tantsiti ju rituaalide pärast. Näiteks tantsiti sünnitava naise juures, et kergendada tema valusid, ning tantsiti pruudi ettevalmistamisel ja pulmades.

Kus võis olla see piirkond, kust see alguse sai?

Räägitakse, et päris alguse sai ta siis, kui mustlased tulid Indiast ja läksid laiali. Nad läksid Põhja-Aafrikasse, Kesk-Idasse, isegi Hispaaniasse. Ja siis arenes neil see oma tants. Idamaa tants või siis kõhutants, nagu seda praegu nimetatakse, on eelkõige iseloomulik Egiptusele, Liibanonile, Marokole, Türgile ja muudele seal piirkonnas paiknevatele riikidele.

Kas kõhutantsu erinevad stiilid tulenevad siis kohanimedest?

Just, täpselt. Aga isegi Egiptuses võib olla eri piirkondades erinev stiil. Nagu meil on erinevad rahvariided Muhus ja Hiiumaal, on seal samamoodi. Egiptuses on eri piirkondades erinevad riietused ja ka erinev stiil.

Millised need stiilid siis ikkagi on?

On Egiptuse stiil, on Liibanoni stiil, on Türgi stiil, on folkloorne stiil, on modernne stiil. Ja kuigi neil on väga palju ühesugust, on neil teatud erinevused. Näiteks mina olen Egiptuse kabaree esindaja. Egiptuse kabaree stiil on oma loomult natuke modernsem. Ja kuigi ma ei ole folkloori esindaja, võib mind siiski autentseks tantsijaks pidada. Aga see on modernne stiil kindlasti.

Kas see tants on koreograafiline lavastus või elementide jada?

Koreograafia hakkas arenema alles 16. sajandil. Siis hakkas arenema ballett ja siis hakati asju koreografeerima. Kõhutantsu ei ole vähemalt esialgselt koreografeeritud. Seda on edasi antud vanaemadelt emadele ja emadelt tütardele ning see on olnud täiesti improvisatsiooniline - sa väljendad seda, mida hetkel tunned.

Aga mingid põhielemendid on ikkagi olemas?

Jaa, seda ikka. Kõhutants põhineb sellel, et õpitakse kõigepealt eraldi liigutama erinevaid kehaosi. Me nimetame seda ka isolatsiooniks. Sa pead oskama eraldada pea, õlgade, rindkere, kõhu ja puusade liigutamist eraldi kõigist teistest kehaosadest. Ja siis, kui sa arened tantsijaks, paned kõik selle kokku. Kehaosade eraldi liigutamine teebki selle raskeks. Esialgu näevad algajad sellega päris kõvasti vaeva.

Kui kaua peaks treenima, enne kui saab tantsima asuda?

See oleneb kõik õppijast, sellest, kui kiiresti ta tahab. See on ikkagi protsess - sa arened ja igaüks areneb erinevalt. Mõnel tuleb loomulikumalt, mõni peab rohkem vaeva nägema. Mingit kindlat aega seal nagu ei ole. Tööd tuleb sellega teha nagu iga teise asjagagi. Mina harjutasin umbes poolteist aastat. Aga ma ei teinud trenni ainult kord nädalas, vaid kolm korda nädalas. See oli väga kiire algus minu jaoks. Ma ikka veel harjutan...

Milles treening seisneb, kas ainult elementide lihvimises või antakse õpilasele võimalus ka tantsu harjutada?

Kuna ma elan Las Vegases, siis ma õpetan sealses terviseklubis. Need klubid on avatud kõigile. Tihti tulevad sinna esmakordsed - need, kes ei ole kunagi kõhutantsu teinud, ja siis on need, kes on juba paar klassi teinud. Siis teengi nii, et esialgu teeme väga elementaarseid liigutusi ja seejärel paneme kokku mõningad kombinatsioonid - me ühendame neli või viis liigutust - ning paneme selle muusikasse. See paneb nad tunnetama, et nad on esimeses klassis kohe tantsinud.

Aga kuidas on kursustel, mida te teete?

Ikka samamoodi. See teeb asja huvitavamaks, kui ei ole ainult kuiv tehnika kallal töötamine. Näiteks sellel kursusel, mida ma Hiiumaal nüüd teen, paneme kokku umbes kaheteistkümnest liigutusest koosneva kombinatsiooni. See on mõeldud nii, et kõigepealt töötame ülakehaga, siis alakehaga ning siis paneme mõlemad osad kokku. Et kohe esimesel korral saaks tantsutunde kätte.

Mis on nende kursuste eesmärk?

Nende kursuste eesmärk on innustada naisi seda tantsu edasi õppima. Eesmärgiks on ka see, et selle kahe tunni lõpuks peavad nad tundma ennast hästi ja ilusana, just nii, nagu nad on loodud. Kursuse eesmärk on ka see, et mitte keegi ei võrdle ennast teisega ja me ei võistle. Me kõik oleme ju erinevad ja kõik õpivad eri kiirusega.

Kui suur on selliste ühekordsete kursuste efektiivsus?

See workshop või kursus on selles mõttes raske, et informatsiooni tuleb hästi palju ühekorraga. See jääb sinu lühimällu kõigepealt 72 tunniks ja kui sa selle aja jooksul ei harjuta, siis on 72 tunni pärast sellest alles jäänud kuskil 50%. Mida päev edasi, seda rohkem sellest kaob ära. Aga sel konkreetsel juhul on hea see, et huvilised saavad kaasa osta minu DVD, kus on peal kõik see, mida õppisime, ja veel rohkemgi. Siis saavad nad kodus ise edasi harjutada ja õpitu ei lähe nii kergelt meelest. Aga pisiku edasiandmiseks peaks sellest ühest korrast kindlasti piisama.

Kas olete Eestis palju kursusi teinud?

Ma alustasin 2003. aastal paari kursusega. Eelmisel aastal ma õpetasin juba kolmeteistkümnel kursusel, mis kõik olid täielikult välja müüdud. Aasta tagasi tulin ma välja ka oma DVDga, et inimesed saaksid kodus harjutada. See on baasinformatsioon, mis ei aegu mitte kunagi. Seda tuleb aina teha ja teha, et paremaks saada. Mõni teeb seda selleks, et kaalus maha võtta või rühti parandada. Teistele toob kõhutants leevendust selja- või liigeste probleemide korral. Mõni tahab konkreetselt end professionaalsele tasemele arendada, kõigil on erinev eesmärk.

Olete te kursis, kas mõnel pool, kus olete kursusi teinud, on kõhutantsuga jätkatud?

Eelmisest aastast on üks hea näide. Mind nähti “Hommikutelevisioonis” ning mulle helistati ja kutsuti Raplasse. Seal oli väike ringkond olemas. Peale minu kursust nad leidsid omale Tallinnast õpetaja, kes hakkas korra nädalas neid treenimas käima. Nad alustasid septembris ja praegu, kuus kuud hiljem, nad juba esinevad.

Kuivõrd te Eesti treenerite tegemistega kursis olete?

Ma ei ole veel jõudnud nende treeningutega tutvuda. Nüüd, maikuus, on Tallinnas tulemas ühe Soome õpetaja kursus, sinna lähen ma kindlasti. Ja Pille Roosi, kes on Eesti kõhutantsu ema - ta on kõhutantsu Eestisse kunagi toonud -, teeb kursusi õpetajatele, mitte õpilastele. Sinna ma lähen ka kindlasti. Ma võtan igal pool kursusi, kus ma käin, et pidevalt õppida.

Kui palju võiks praegu Eestis selle tantsu harrastajaid ja õpetajaid olla?

Tantsijate arvu on küll raske öelda, õpetajaid võib üle Eesti olla juba paarikümne ringis. Mõned päevad tagasi oli Rakveres kontsert, seal olid esindatud Lääne-Virumaa ja Tartu ning laval oli 70 tantsijat. Minu jaoks oli see äärmiselt liigutav, et huvi on niivõrd suur.

Miks te üldse otsustasite lisaks tantsimisele õpetama hakata?

Kõhutants muutis minu elu täielikult. Sellest tuli äratundmine, et mul on vaja hakata seda jagama. Mul on nagu missioon. Eriti Eestis, ja ka mujal maailmas, on levinud see, et naised üritavad olla väga peenikesed. Näljutatakse ja tehakse endaga igasugu jubedaid asju. See massimeedia mõju on niivõrd tugev, et naised on hakanud end alahindama selle pärast, et nad ei näe välja sellised, nagu tüdrukud näevad välja ajakirjades. Kõhutantsuga on võimalik seda väga hästi ümber lükata. Naisi on võimalik panna end hästi tundma nende oma kehas täpselt sellisena, nagu nad praegu on. Ja kõhutantsuga muutub naine ka tegelikult ilusamaks - ta keha muutub plastilisemaks ja tugevamaks ning mõni võtab väga palju kaalus maha. See on äärmiselt naiselikkust ülistav tants.

Kuidas head kõhutantsijat ära tunda? Mille järgi teda hinnatakse?

Oskan rääkida vaid enda näite varal. Mind on araabia ühiskond Las Vegases väga omaks võtnud, mind väga soovitatakse igale poole esinema. Nad ütlevad, et ma tunnetan nende muusikat, et ma ei ole lihtsalt tehniline puutükk. Ega seitse aastat kõhutantsu ei ole ju veel mingi aeg, minul on tehniliselt veel nii palju areneda. Minust tehniliselt paremaid tantsijaid võib leida mitmeid sadu ainuüksi Ameerikas. Aga mida nad ütlevad, mis mind eristab teistest tantsijatest, on see, et ma panen oma hinge sinna sisse. Ma nagu peegeldan midagi. Mõni võib olla tantsinud paarkümmend aastat ja ta on väga tehniline, aga kui tema tants ei peegelda midagi, siis seda tantsijat araabia publik ei hinda. Ja muidugi nad hindavad seda, kui tantsija suudab elava muusikaga improviseerida.

Milline on kõhutantsu publik? Kuidas tantsijasse suhtutakse?

See sõltub paljuski kohast, kellele ma esinen. Kui ma esinen näiteks kohas, kus on ameeriklased, kes ei tea kõhutantsust mitte midagi, kes näevad seda esimest korda, siis võib seal olla igasuguseid arusaamatusi. Nad võivad arvata, et ma olen strippar. Tegemist on ikkagi väga sensuaalse tantsuga, nemad võtavad seda kui seksuaalset. Aga kui ma tantsin publikule, kes on selles mõttes haritud, et nad teavad, mis on kõhutants, et see on kunstivorm ja et seda väljendatakse keha kaudu, siis on ka tants veidi erinev. Näiteks kui ma tantsin araabia publikule, siis ma teen kõigepealt väikse soolo. Siis tuleb publik kaasa haarata. Ma tõmban ka publikust inimesi endaga tantsima. Seal ei pea inimesi tantsima meelitama, nendel on see veres, sest tants toob nendele õnne - see on õnne ja tervise märk. Sellepärast ei saa ka olla see tants mitte kunagi koreografeeritud, sest see ei ole etendus, see on rohkem rituaal.
 
  KADI LAID Hiiu Leht 12-05-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Mai 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Päevapakkumised
Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Vilja, Vilje 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2902 Veebimajutus: www.eq.ee