Reede, 9. juuni Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Kärdlas on Eesti üks vanemaid maaraamatukogusid  
  Läinud nädalal tähistas Kärdla linnaraamatukogu oma 135. aastapäeva. Kogu eelkäija oli Kärdla kalevivabriku omaaegne laenuraamatukogu, kus teadaolevatel andmetel hakati raamatuid laenutama 1871. aastal.

Raamatukogu praeguse juhataja Marika Võsamaa sõnul on meie kogu Eesti üks vanemaid maaraamatukogusid, olles Tarvastu ja Hellenurme järel kolmas.

Aastapäevakonverentsil, kuhu kogunes rohkesti raamatusõpru, rääkis koduloouurija Tõnu Otsason kalevivabriku laenuraamatukogu tegevusest. Enda sõnul leidis ta Kärdla lähistel asuva Hausma küla omaaegse Kõrmi talu pööningult ja aidast kalevivabriku raamatukogu laenutamislehti. Sealt on näha, et raamatute laenutamine algas 1871. aastal.

Leitud andmete järgi oli raamatukogu üks agaram lugeja kalevivabriku sepp Westerholm. Esimeste raamatulaenutajate kohta andmed puuduvad. Kuid 1892. aastast on laenutaja ülesandeid täitnud Kärdla kooliõpetaja ja aktiivne seltskonnategelane Peeter Kõrm, kes elas Hausma külas.

Marika Võsamaa andis ülevaate raamatukogu ajaloost. Lisaks laenutamisele on raamatukogu olnud kohaliku kultuurielu eestvedaja. 1951. aastal loodi lasteosakond, millest kasvas välja omaette raamatukogu. Seal tegutses palju aastaid laste näitering, olles üks paremaid saarel.

Aastal 1997 aga avati raamatukogu juures Hiiumaa esimene avalik internetipunkt. Sellest, kuidas õpilased internetiajastul raamatuid loevad, kõneles Kärdla ühisgümnaasiumi kirjandusõpetaja Tiiu Heldema õpilaste hulgas tehtud uurimuse põhjal.

Kirjandusse suhtutakse erinevalt. Mõni kooliõpilane ei leia üldse aega raamatukogus käia, teine aga on seal sage külaline. Õpetaja võttis selle suhtumise kokku ühe koolipoisi vastusega: raamat peab ikka paberist olema.

Raamatukogu praegusest tegevusest rääkides ütles Marika Võsamaa, et neil on üle 1800 lugeja, lisaks palju lugemissaali külastajaid. Raamatukogu fondis on praegu üle 30 000 raamatu. Linnavalitsuse toetusel suureneb see arv tänavu veelgi.

Tähtpäeva puhul oli palju õnnitlejaid nii lähedalt kui kaugelt, kes soovisid linnaraamatukogule edu nii enda töös kui kogu maakonna vaimuvara juhtimisel.
 
  ENDEL SAAR Hiiu Leht 23-05-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Mai 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Haljand, Hallar, Hellar, Helar, Helari, Elar 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3748 Veebimajutus: www.eq.ee