Reede, 9. juuni Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Uurimus emakalast viis saarlase noorte teadlaste konkursile  
  Õpilaste teadustööde riikliku konkursi võtja, Saaremaa Ühisgümnaasiumi abiturient Martin Silts, osaleb septembris Stockholmis peetaval Euroopa noorte teadlaste konkursil.

Noormehe Rootsi viiv uurimistöö “Emakala viljakus ja embrüonaalne suremus” (juhendajad Mart Mölder ja Inge Vahter) pälvis riiklikul konkursil gümnaasiumiastmes esimese preemia.

Martini kõrval esindab Euroopa Komisjoni korraldataval rahvusvahelisel konkursil Eestit samuti oma töö eest esimese preemia pälvinud Peeter Jürviste Antsla Gümnaasiumist.

Eesti noorte teadlaste teadustööde riikliku konkursi organisaatori Terje Tuisu sõnul on tegemist iga-aastase konkursiga, kuhu pääsevad oma uurimustega iga osaleva riigi konkursi võitjad.

“Euroopa Liidu liikmesmaade noorte kõrval osalevad seal ka näiteks Venemaa, Ukraina ja Bulgaaria esindajad,” lausus Tuisk.

Hea analüüsivõime

Riikliku konkursi korraldajate hinnangul näitasid võitjaks tulnud noored head analüüsivõimet.

Terje Tuisu sõnul oli Martini uurimus võitu väärt, kuna on tehtud aktuaalsel teemal, nagu meie mere puhtus ja liigid, mille heaolu järgi seda puhtust määrata. “Teiseks meeldis hindamiskomisjonile väga see, et emakalade surmamise ja sellega loodusele lisakahju tekitamise asemel kasutas ta kalu, mis olid püügi või traalimise käigus juba niikuinii paratamatult hukka saanud,” rääkis Tuisk. “Samuti oli uurimus metoodiliselt hästi tehtud.”

Tuisk leiab, et Martini, nagu teistegi Saaremaa Ühisgümnaasiumi õpilaste edukates töödes on oma osa ka headel juhendajatel.

Liivi laht on reostatud

Martin Siltsi enda sõnul pakkusid uurimuse teema talle juhendajad. “Mulle endale meeldib ka kala-teema, kuigi varem ma kalu uurinud ei ole,” lausus noormees, kes plaanib sügisel astuda Tartu Ülikooli bioloogiat õppima.

Abituriendi uurimistöö eesmärk oli teha kindlaks, kas Liivi laht on reostatud või mitte.

“Tuli välja, et ikkagi on suhteliselt reostatud,” tõdes Martin. “Kõikide loetletud poegade hulgast oli suremus koguni 77,3 protsenti.”

Martini sõnul tuleb tal rahvusvahelise konkursi tarbeks oma tööd täiendada ja täpsustada ning sellest ingliskeelne kokkuvõte teha. “Ilmselt tuleb Stockholmis ka inglise keeles rääkida,” lausus noormees.

Terje Tuisu andmeil peavad rahvusvahelisel konkursil osalejad saatma oma uurimuse žüriile hindamiseks ning ette valmistama stendi oma tööga. Samuti ootab noori teadlasi ees intervjuu žüriiga.

Tänavusel riiklikul konkursil hinnati peale Martin Siltsi uurimuse kõrgelt ka teiste saarlaste tööd. Nii pälvis eduka esinemise eest diplomi Kuressaare Gümnaasiumi õpilane Janno Tilk. Preemia edukate teadustööde juhendamise eest said Saaremaa Ühisgümnaasiumi õpetajad Mart Mölder ja Inge Vahter.

Lümanda õpilane sõidab Šveitsi

Lümanda põhikooli õpilane Kaidi Kuusk aga tunnistati Sihtasutuse Archimedes eripreemia vääriliseks. Preemiaks on osavõtt 17. International Wildlife Reseach Week’ist Šveitsi Alpides.

“Tegemist on välilaagriga, kus lastele tutvustatakse erinevaid looduse uurimise metoodikaid alpitaimede ja –loomade näitel,” rääkis Terje Tuisk. “Lõpuks peavad nad õpitu kohta kokku kirjutama ka väikese uurimistöö.”

Kokku esitati Sihtasutuse Archimedes, haridus- ja teadusministeeriumi ja teaduskeskuse AHHAA korraldatud riiklikule konkursile 46 põhikooli- ja keskkooliõpilaste uurimistööd. Riiklikku noorte teadlaste konkurssi korraldatakse 2003. aastast.
 
  Monika Puutsa Meie Maa 23-05-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Mai 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Haljand, Hallar, Hellar, Helar, Helari, Elar 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 3222 Veebimajutus: www.eq.ee