Esmaspäev, 2. oktoober Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Mees, kelle looming kannab müüti  
  25. mail avasime mälestustahvli Elmar Vragerile. Võiks öelda Underi sõnadega: “Päev lahti prahvatas kui aardekast, on jälle õnnistusi alla last...”

Elmar Vrageri 90. sünniaastapäev on 31. mail. Vrager suri 1998. aastal Rootsis. Kirjaniku sünniaastapäeva puhul korraldasid Palade külaseltsi Sakase liikmed tema luulele ja mälestusele pühendatud õhtu Palade põhikooli saalis ning mälestusmärgi avamise tema kodukihelkonnas Lõpel.

Vrageri loomepärand kannab endas müüti Hiiumaast ja on rikas hiiu keele ja rahvapärimuse varamu. Pikka aega ei olnud see varandus eriti kättesaadav. Nüüd on uks ta juurde pärani lahti. Luule- ja mälestusõhtul kõneles õpetaja Evald Teras Elmar Vrageri elust ja loometeest ning esitas mõnusas hiiu keeles tema luulet. Terase ettekannet täiendas allakirjutanu.

Olen kogunud Vrageri omaste ja teiste lähedaste inimeste mälestusi ja pilte ning loodan, et neid saab kunagi näha ka trükitud kujul. Järgnevalt esitasid põhikooli õpilased Elmar Vrageri luuletusi. Mõnus oli Vrageri kooliaegsest vihikust pärit luulevormis “Rändur”, mis andis ülevaate tema matkadest mööda Hiiumaad. “Ränduri” tõid kuulajate ette Tauri Rebel ja Siim Singi. Nende esitus sai ergutusauhinna. Ergutusauhinna said ka Inge Maiman, Elis Kiin ja Viktoria Koljadko. Kaisi Alt, Hannela Paat ja Mariana Köster olid oma esitustega väärt vastavalt kolmandat, teist ja esimest auhinda.

Kokku oli õpilasesinejaid neliteist. Oli õnnestunud leide ja isikupära. Tähelepandav oli see, kuidas kooli kirjandusõpetaja Aare Ristmägi hoolitses õpilaste juhendamise ning mälestusõhtu ettevalmistamise ja läbiviimise eest. Sisukale luulevalikule lisasid vahelduseks muusikapalasid Astrid Böning väikesel kandlel ning Avo Tamme torupillil ja omavalmistatud puupillidel.

Lõpe kultuuripargis eraldatud mälestusväljakule, kuuskede ja elupuude varju seadis Hiiumaal elav kunstnik Enn Johannes üles enda loodud mälestusmärgi “Hiiu kannel”. Installatsioon ja mälestustahvel sümboliseerivad Elmar Vrageri samanimelise luulekogu avaluuletust.

Mälestusõhtust osavõtjad siirdusid kooli ruumidest parki mälestusmärgi avamisele. Sadanud vihmast hoolimata oli märjas looduses viibimine üsna meeleolukas. Installatsiooni vardatipule tõsteti Eesti lipu värvidega lindike. Helises Astridi väike kannel ja porises Avo torupill. Kaasa rõkkasid noored “vragerdajad”.

Tõdesime koos, et Vrageri kogutud pärimus kestab ja Hiiumaa müüdid tema luules seovad meid aina ühte.

---

Juhiseid mälestusmärgi otsijale

Sõida Palade bussipeatusest Tubalale minevat teed pidi kurvi ja kollase majani (Lõpe Nigula talu) Lõpe mäel. Nüüd hoia kurssi veidi Kärdla poole. Minnes mööda vana asfalteeritud külateed, märkad 70 meetri pärast paremal väikest hõbedast tahvlit metallist varrastel. Sambast mööda minnes ja paremale hoides jõuad pärnaringi juurde. Siin võid Vrageri kodukohast Möldri talu maalt tee õgvenduse pärast maha võetud lepapuudel istetki võtta ja puhata.
 
  TÕNU OTSASON, Palade Teabetuba Hiiu Leht 30-05-2006  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 
 
 
 
  Otsing Saarlasest
 
<< Mai 2006 >>
ETKNRLP
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
  Facebook
Neti.ee
Google
Parvlaevade sõidugraafik
Ilmakaart
Krediidipank
Swedbank
SEB
Online raadiod
Lingileht
Saaremaa postiindeksid
 Leelo, Leela, Leeli 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2520 Veebimajutus: www.eq.ee