www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=25329&kat=1
Traadita andmeside võib tulevikus levida piirivalve mastist

Piirivalve käis välja idee kasutada oma Kuressaares Tallinna tänaval asuvat masti traadita internetiühenduse levitamiseks terves linnas.

Tarbija jaoks kallihinnalise vastuvõtja tõttu ei tasu see praegu veel ennast ära, kuid on edaspidi siiski mõeldav projekt. Lääne piirivalvepiirkonna staabiülema Mati Terve sõnul tagaks piirivalve traadita internetiühenduseks vajalike seadmete masti külge paigutamise korral ka katkematu elektrivarustuse.

“Sideühenduse peaks ilmselt linn tagama koostöös mõne partneriga, kas siis Elioni, Teetormaja või EQ Computeriga, kuid linn peaks seda koostööprojekti vedama,” ütles Terve.

Piirivalve käis linnale välja kolm võimalust masti rakendamiseks: paigutada masti külge linna kaamera, kasutada masti traadita internetiühenduseks või jõulu ajal tulede mänguna, mis oleks pimedas üpris atraktiivne.

“Kui mast ära viia, kaotab kohe garantii kogu mereseiresüsteem. Lisaks läheb kogu mastiga kaasneva süsteemi äraviimine ja radaripositsiooni rajamine ning süsteemi ümberhäälestamine maksma 60 miljonit krooni,” lausus Terve.

WiFi seade jääb nõrgaks

Traadita internetiühendusega tegeleva MTÜ Wifi.ee juhi Veljo Haameri hinnangul ei tasu piirivalve masti WiFi seadme paigaldamine ennast ära. Linnas toimib WiFi väikesel distantsil ja WiFi seadme paigaldamine piirivalve masti otsa tagaks traadita internetiühenduse vaid kõige lähemal asuvate majade 20-30 tarbijale.

Tema hinnangul tuleb piirivalve masti traadita andmesideks kasutada igal juhul, kuid WiFi ei ole selleks sobiv. Sobivam on traadita andmeside WiMaxi, mille leviala on 5–15 km. WiMax-i vastuvõtja maksab 4000-8000 krooni.

“Sellisel juhul me teeksime võrgu jõukatele, kellel on analoogne ühendus juba olemas. Praegu on ikkagi tegemist tuleviku tehnoloogiaga. Kui WiMaxi vastuvõtja läheb masstootmisse, tema hind langeb,” arvas Haamer.

Linnavalitsus mõtet maha matnud ei ole

Ka Kuressaare linnavalitsuse infotehnoloogia nõuniku Anu Tanila sõnul on linnas WiFi kodutarbijaid nii palju, et need summutaksid mastis oleva seadme signaali.

Kaks kuud tagasi sõitis ta koos Veljo Haameriga mööda linna peateid ja arvuti tuvastas 20 minuti jooksul 150 WiFi seadet. Saaremaal on 33 kohvikut või muud ettevõtet, kus külastaja saab kasutada WiFi traadita internetti.

Haameri arvates on märksa mõistlikum paigaldada WiFi kohvikutesse ja ettevõtetesse, kui monteerida seade kõrge posti otsa. Eelmisel aastal pakkus linn kohvikutele võimaluse soetada WiFi seade linna kulul tingimusel, et seade ise paigaldatakse ja kuu- tasu jääb kohviku kanda. Võimalust kasutas neli kohvikut.

Traadita internet Titeranda

Linnapea Urve Tiiduse sõnul on samuti kõik praegu idee tasandil. “Linn ei ole seda asja veel menetlema hakanud, sest kumbki pool ei ole konkreetset sammu astunud,” ütles Tiidus.

Seoses jahisadama laiendamisega läheb paremaks ka traadita andmeside kättesaadavus. Edaspidi peaks traadita internetis saama surfata isegi Titerannas. “Mulle küll meeldiks, laptop süles, istuda ja jalgupidi merevees sulistada,” unistas Tiidus. Talvekuudel maksab jahisadama internetiühenduse eest linn, suvel jahisadam.

Anu Tanila sõnul ei ole kogu linna traadita andmesidevõrguga katmise mõtet maha maetud, kuid praegu tundub idee siiski ennatlik.

“Probleem on ainult tehniline. Küsimus ei ole ka rahas. Elion tegi linnale väga hea hinnapakkumise ja lubas paigaldada seadmed, mis kataksid traadita andmesidega terve linna,” lisas ta. Rahanumbritest ei soostunud Tanila rääkima.

Ahto Jakson Meie Maa 22-03-2006