www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=25614&kat=1
Kerkiv kütusehind sunnib veofirmasid hindu tõstma

Bussifirma Go Bus omanduses oleva Neomobile bussiga hakkab pilet Kuressaare–Tallinna liinil tõenäoliselt mai keskpaigast maksma vähemalt 200 krooni.

AS Saare Kütus tõstis eile hommikul oma tanklates bensiini hinda 45 sendi võrra ja suvise diislikütuse hinda 15 sendi võrra. Kui esmaspäeval maksis Roonimäe tanklas bensiin 98 14.65, siis eile tõstis Saare Kütus selle hinda 15.10-ni.

Bensiini 95 hind kerkis 14.15lt 14.60ni. Suvine diislikütus maksis eile 14.20, esmaspäeval oli selle hind 14.05. Kõige odavam bensiin on Saare Kütusel Roomassaare tanklas.

Firma juhataja Margus Hiet põhjendas kütuse hinna tõusu omahinna kerkimisega ja sõltuvusega maailmaturust. “Eks me peame ka vaatama, mis teised kütusemüüjad teevad. Ise me seda hinnatõusu ei algata,” ütles Hiet. Ta ei osanud öelda, kas kütuse hind võib veel tõusta. “Samas suvel tarbimine suureneb, mis võib tähendada uut hinnatõusu,” arvas Hiet.

Tallinna pilet 200 kr

AS Go Bus Saaremaa regiooni tegevjuhi Margus Männiku sõnul tõusevad kaugbussiliinide piletihinnad päris kindlasti. Hinnatõus jääb vahemikku 20–30 krooni ning leiab tõenäoliselt aset mai keskpaigas, mil praamipileti hinda kergitab ka Saaremaa Laevakompanii.

16. maist läheb SLK üle suvistele hindadele, mis tähendab, et täispilet Virtsu-Kuivastu praamiliinil hakkab praeguse 20 krooni asemel maksma 35 krooni. “Bussipileti hind tõuseb ainuüksi seetõttu, et praamipilet läheb kallimaks,” ütles Männik. Bussipileti hind kerkib rohkemgi kui vaid praamipileti jagu.

“Karta on, et enne suve tuleb veel üks kütusehinna tõus. Lisaks hakkasid bussijuhid vastavalt kokkuleppele ametiühinguga märtsist rohkem palka saama,” rääkis Männik.

Tema kinnitusel hakkab pilet Kuressaare-Tallinna bussiliinil maksma vähemalt 200 krooni. Praegu maksab täispilet Go Bus Grupi omanduses oleva Neomobile bussile Kuressaare–Tallinna marsruudil 180 krooni.

Kohalike bussiliinide piletihinda ei tohiks Margus Männiku hinnangul tõsta. “Kütusehindade jätkuva tõusu korral peaks siin riik appi tulema,” mainis Männik, lisades, et tegemist on tema isikliku seisukohaga.

Bussifirmad peavad bussijaamale bussipileti hinna tõusust teatama vähemalt kaks nädalat ette. Kuressaare bussijaamast öeldi, et eilse seisuga ei olnud ükski bussiettevõte piletihinna tõusust veel teatanud.

Taksofirmad vaagivad olukorda

AS Saare Takso juht Uudo Varendi ütles, et ta ei näe tänase päevaga võimalust kilomeetri hinda tõsta, sest klient on hinnatundlik. “Kui kütuse hind peaks veel tõusma, siis peame hinnad uuesti üle vaatama. Elame päev korraga,” ütles Varendi. Saare Takso küsib praegu sõidukilomeetri eest 10 krooni.

Kuressaare Takso juht Rando Kaubi lausus, et kui kütuse hind jätkuvalt tõuseb, tuleb tariifid uuesti läbi vaadata. “Enne suve tõstame kindlasti hinda. Milliseks see kujuneb, ei oska praegu veel öelda,” ütles Kaubi.

Ahto Jakson Meie Maa 19-04-2006