www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=25950&kat=5
Lõppes pikk kuivaperiood

Kärdlas kestis põud 29 päeva!

Aprillis alanud ja pea terve maikuu kestnud kuivad ja päikeselised ilmad panid mõne rõõmustama, mõne aga ohkama, et peenral ei taha midagi tärgata.

Kirja pandud ilmaandmed näitavad, et viimane sajupäev oli 20. aprillil, mil Kärdlas tuli sademeid 5,5 mm ja Kassaris 3,2 mm. Sealtpeale pole suurt sadanud ka Ristnas ega Heltermaal: vaid 3. mail said need saare nukad väikese saju, mis mõlemal pool jäi sademetemõõtjas alla millimeetri.

Kui eelmisel nädalal algas mandril päris tõsine sadu, siis Hiiumaale jõudsid esimesed sajupilved 19. mail, mil Ristnas mõõdeti sademeid 2 mm, Kassaris 0,4 mm ning Kärdlas ja Heltermaal tuli vaid paar piiska.

Laupäeva, 20. mai hommikul võttis ilmataat nõuks ka Hiiumaad kasta. Siis sadas Heltermaal 5,4, Kärdlas 4, Ristnas 2,9 millimeetrit ja Kassaris alla poole millimeetri. Tõsisem sadu oli Kassaris pühapäeva hommikust esmaspäeva hommikuni, mil sademeid tuli kokku 8,7 mm. Kõige tugevam sadu oli pühapäeval Heltermaal, kus sademeid mõõdeti 10,8 mm.

Eile hommikul oli Hiiumaal ilm taas ilus ja baromeeter tõusis. Kõige pikem oli seekordne kuivaperiood Kärdlas: alates 21. aprillist kuni 20. mai hommikuni ehk siis 29 päeva.

Kuid see pole 2002. aasta kuiva kevade vastu midagi. Siis registreeris Eino Kaevats 68 sajuta päeva. Need kestsid 4. aprillist 12. juunini.

ENDEL SAAR Hiiu Leht 23-05-2006