www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=26069&kat=5
Tubala tuulik sai tiivad

Kolmapäeval askeldasid Tubala tuuliku ümber traktor-tõstuk ning käputäis mehi. Päikeseloojanguks sai tuulik omale ammu igatsetud uued tiivad. Ei toodud lilli, ei joodud vahuveini, sest tööd tuuliku kallal veel jätkuvad. Lähinädalatel saab Tubala tuulik veel uue katuse ja poompuu ning trepi ja platvormi.

Tubala mäel askeldajate tööd imetleva külavanema Viktor Rõbtšenko silmis võis märgata rõõmupisaraid. “Sa said omale tiivased,” hõiskas ta päikeseloojangu valguses säravale tuulikule. Ja rõõmustamiseks põhjust jagub. On ju Tubala tuulik üks vähestest Hiiumaa tuulikutest, mis maanteelt nii hästi vaadeldav on. Teine on Emmaste vallas Harju külas. Enam ei ole Tubala külas ainult Tubala vai, vaid nüüd on ka tuuliku nägu tuulik.

Terasele pilgule terendab taamal teinegi tuulik, Tõnise tuulik, mis samuti sel aastal uuele elule tõusma peaks. Rahvasuus on need Tubala ülemine ja Tubala alumine tuulik. Kusjuures viimane olevat algselt samuti mäe peal seisnud. Tubala tuulik on selle sisemusest leitud daatumi järgi valminud 1885. aastal. Tänapäeval asub see Margus Kibuse maadel ning tema on ka tuuliku peremees. Ise on ta tagasihoidlik ning ütleb, et tea, mis omanik nüüd tema nii väga ikka on.

Muinsuskaitseinspektor Dan Lukas teab aga täpselt, et omanik on Kibus ning viimasele on ka vastav kaitsekohustuse teatis väljastatud. Peremees võtab asja igal juhul südamega. Ja käed paneb külge kõiges, mis tuuliku juures tegemist vajab. Tuuliku osade valmistamise on ta siiski ehitusmehele usaldanud. Seda tööd teeb Tiit Laun, kes sai head soovitused kaasa Kõpus Pihla tuulikut remontides.

“Tubala tuulik on nüüd teine tuulik,” sõnab Laun ning meistriks end veel kutsuda ei luba.

Tuuliku taastamistööd saadi ette võtta tänu Pühalepa valla toele. Vald on toetanud Tubala tuuliku kordategemist 10 000 krooniga. Peatselt tuleb lisatuge ka muinsuskaitselt. Dan Lukase sõnul on raha olemas ning leping peaks sõlmitud saama selle kuu jooksul. Samalt eelarverealt saab raha ka Tõnise tuulik. Külavanema sõnul on selle tuuliku peremeheks Enn Veevo.

Millal tuulikud tuule tiibadesse saavad, ei julgenud sel nädalal veel keegi ennustada. Põhieesmärgiks pole vaid tuuliku väljanägemise taastamine, vaid selle töökorda saamine. Viktor Rõbtšenko kinnitab, et tuuliku tööorganid on kõik säilinud ning tõeline pidupäev on siis, kui tuulik taas oma otstarvet täidab ehk jahvatab.

KADI LAID Hiiu Leht 02-06-2006