www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=56480&kat=2
LÄBIPÕDEMINE, antikehatestid, reeglid

Šveits on otsustanud, et alates novembri keskpaigast annab läbipõdemine aastase koroonatõendi ja positiivne antikehatest 90 päeva kehtiva tõendi (seejärel võib inimene uue antikehatesti teha ja kui see on positiivne, siis saab uue 90-päevase sertifikaadi).

Kuna muudes riikides valitused ei suuda teadusuuringutele põhinevaid otsuseid vastu võtta, siis need tõendid kehtivad Šveitsis ainult siseriiklikult.

Kirjutab Kaari Saarma oma facebooki postituses.

Infot leiab mitmetelt Šveitsi veebisaitidelt. Näiteks siit:
https://www.sg.ch/tools/informationen-coronavirus/covid-19-zertifikate.html

Kvaliteetne antikeha test on kindlam tõend läbipõdemise kohta, kui PCR test.

Positiivse antikehatestiga peaks tegelikult andma määramatu tähtaajaga tõendi, mitte ainult 3 kuuks. Ja alles siis, kui on näha, et läbipõdenuid hakkab haiglasse jõudma, tuleks määramatu tähtaeg üle vaadata. Hetkel on terve kriisi ajal läbipõdenuid haiglasse jõudnud üliharva (mõnikümmend), aga vaktsineerituid kõigest mõne kuuga juba tuhat.

Läbipõdemise antud immuunsus on ka 1,5 aasta pärast parem kui vaktsiinidest saadud kaitse 4-6 kuu pärast. Võimalik, et osadel inimestel annab läbipõdemine kaitse paljudeks aastateks. Eks seda aeg näitab.

Umbes pooled Eesti elanikest on haiguse läbi põdenud, ent passi omab neist ainult 10-20%.

Olen selle kohta kirjutanud ka artikli – ja selle ilmumist ootan juba 1,5 nädalat.

Kevadisest viiruselainest on möödas üle 6 kuu ja läbipõdenute tõend enam ei kehti.

Läbipõdenutena lähevad kirja ainult positiivse PCR-testitulemise saanud isikud. See alahindab tegelikku läbipõdenute arvu mitmekordselt. Ka mitmete teiste riikide andmetel jääb suur osa nakatumistest PCR-testiga tabamata. PCR test võib jääda tegemata kuna 1) sümptomid puuduvad, 2) puudub transport, et testima sõita ja ei soovita teisi nakatada, 3) ninaneelu proovi kardetakse 4) ühel pereliikmel on positiivne test ja teised pereliikmed ei lähe testima samade sümptomitega.

Pean tunnistama, et mul pole kunagi olnud nii häbi meie otsustajate ja kriisijuhtimise pärast. Läbipõdemist ignoreeritakse ja läbipõdenuid represseeritakse kehtiva valitsuse korraldusega.
Valitsus palkab maksumaksja raha eest advokaate, et vaielda kohtus teadustulemustele ja riikide reaalsele kogemusele vastu, et diskirimineerida läbipõdenuid.

Kel jõud sel õigus. Mõistusest ja loogikast on asi valgusaastate kaugusel.

Miks ei taheta tunnistada läbipõdemist?

Paratamatult on selge, et läbipõdemise tunnistamine tähendaks kahte asja:
1. Väheneks vaktsineerimine
2. Väheneks PCR testimine.

Tuletan veelkord meelde meie põhjalikku artiklit, mis on loetav EPL-s tellijale delfi.ee/94845423 ent tasuta ka Tsiviilalliansi kodulehel, mille linki Fb jagada ei lase.

https://tsiviilallianss.ee/labipodemine-vorreldes-vaktsineerimisega-annab-parema-kaitse-koroonaviiruse-vastu/

Meie artikli mõte ei ole öelda kõigile, et "minge ja nakatuge ning saage loomulik immuunsus”, vaid “juhul, kui olete JUBA läbipõdenud – ei pruugi vaktsineerimine ilmtingimata mõistlik olla”.

Oluline oleks minna labidaga löömisest (one size fits all) üle patsiendikesksete otsuste tegemisele – see koormab ka meditsiinisüsteemi pikas perspektiivis vähem.

Läbipõdenute vaktsineerimine enne 12 kuu möödumist pole mõistlik ja see võib olla ka ohtlik - eriti siis, kui antikehade tiiter on kõrge.
Läbipõdenutel esineb sagedamalt vaktsiinijärgseid kõrvaltoimeid kui neil, kes pole viirusega varem kokku puutunud.

Uuringus 600 000 vaktsineerituga oli läbipõdenutel vaktsiinijärgsed süsteemsed kõrvaltoimed pärast Pfizeri esimest doosi 2,9 korda sagedasemad ja 1,6 korda AstraZeneca puhul. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1473309921002243

Lisaks kaasneb vaktsiiniga ka tõsiste kõrvaltoimete risk. Märtsis 2021 avaldatud uuring näitas, et lisaks kergetele kõrvaltoimetele on ka haiglaravi vajanud rasked kõrvatoimed 56% sagedamad läbipõdenutel. https://www.mdpi.com/2075-1729/11/3/249/htm

Kõiki läbipõdenute vaktsineerimisega seotud riske ei teata, kuna paljud inimesed lasevad end vaktsineerida teadamata, et nad on haigust põdenud. Hilisemaid raskeid kõrvaltoimeid on raske seostada varasema läbipõdemisega.

Ka ametlikes ravimijärelvalve süsteemides on puudujääke. Näiteks USA VAERS-s pole võimalik kõrvaltoime teatist tehes sisestada infot varasema läbipõdemise kohta – linnukese panemise võimalus puudub. Olukord USA-s on eriliselt kurb, sest seal ei saa läbipõdenud isegi 6 kuuks tõendit.

Et mitte kaotada tööd on läbipõdenud sunnitud vaktsineerima kahe doosiga (va Floridas, Teksases ja paaris osariigis). NIH ja CDC pole terve pandeemia ajal vaevunud tegema ühtki suuremat uuringut läbipõdemise antud kaitse kohta.

CDC on rahastanud või korraldanud paar väikest uuringut, et võrrelda vaktsineerimise ja läbipõdemise kaitset - uuringute tulemused on aga vastuolus kõikide muude uuringutega maailmas ja ka reaalse meditsiinistatistikaga.

See pole sugugi ainus teema, mille tõttu CDC on kaotanud usaldusväärsuse USA meedikute silmis.

Väga lihtne oleks Eestis olnud selgitada, kui sage on positiivse antikehatestiga inimeste nakatumine ja haiglaravi vajadus. Seda pole tehtud, vaid ametkondade fookus on olnud vaktsineerimisel.

Võime küsida, kelle või mille hüvanguks kriisi sääraselt juhitakse nii meil kui mujal?

FACEBOOK 19-11-2021