www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=56610&kat=3
Šveitsi poeühistu liikmed toetasid alkoholikeelu säilitamist

Šveitsi kauplusteühistu liikmed, millele kuulub supermarketite kett Migros, toetasid selge häälteenamusega alkoholimüügikeelu säilitamist ühistu poodides, mille selle terviseteadlik asutaja juba 1928. aastal kehtestas.

Ühistu enam kui 630 000 liiget hääletasid selle üle, kas loobuda traditsioonist, mille kohaselt Migros' kauplustes alkohoolseid jooke ei müüda. Selle põhimõtte kehtestas kooperatiivi asutaja Gottlieb Duttweiler 1928. aastal, kolm aastat pärast seda, kui ta oma esimesed kauplused rajas.


"Tulemus pole üllatav, sest kõik eelnevad küsitlused näitasid selget ei-d. Põhikirja muutmise lävend oli ka kahekolmandikulise häälteenamuse nõude tõttu väga kõrge. Migros' demokraatia võitis," ütles Migros Ühistute Föderatsiooni esimees Ursula Nold.


Duttweiler, kes oli mures oma klientide heaolu pärast, keelas tema esialgu kauplusautode ärist tekkinud poodides nii alkoholi kui ka tubaka müügi. Tubakas oleks ka nüüd igal juhul keelustatuks jäänud.


Hääletuse eel rääkisid sõltuvuseksperdid, et kui alkoholimüügi keeld oleks lõpetatud, kaotanuks alkohoolikud sellega enda jaoks turvalise paiga ostlemiseks.


Nüüd ka väljaspool Šveitsi tegutseva Migros' ühistute kontserni 2021. aasta käive oli ligi 29 miljardit Šveitsi franki (27,8 miljardit eurot).


Täiskasvanute haridust ja kultuuritegevust toetavat ettevõtet juhivad endiselt Duttweileri ühiskonnateadlikud põhimõtted. Poed peavad hindu langetama, kui selle kasum tõuseb liiga suureks.


ERR 16-06-2022