Pühapäev, 25. oktoober Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Täna kell 12:40
Temperatuur: 10.7°C
Õhurõhk: 758.5 mmHg
Õhuniiskus: 88 %
Tuule kiirus: 5.5 m/s
Vaata täpsemalt >
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  “Hiiumaa ingli” tiivad jäid seisma  
  Seitsme ja poole aasta tootis Hiiumaa kaitsealade administratsioonile kuuluv tuulegeneraator 2,1 GWh elektrienergiat

Teisipäeval, 8. veebruaril vajutas Eesti Energia töötaja Indrek Sild nuppu ning 7 aastat, 4 kuud ja 20 päeva Tahkunas tuult elektriks jahvatanud Hiiumaa "valge ingli" tiivad jäid seisma. Selle aja jooksul tootis Hiiumaa kaitsealade administratsioonile (HKA) kuuluv tuulegeneraator umbes 2,1 GWh elektrienergiat ning tõestas, et Eestis on mõtet tuulest elektrit toota.

Tahkuna tuulegeneraator jäeti seisma, kuna selle käigushoidmiseks puudub raha. Aastas vajaks tuulik 30–40 000 krooni. "Hiiumaa kaitsealade administratsioon (HKA) on lähtunud sellest, et tegemist on rahvusvahelise projektiga, ning hoidnud generaatorit töös. Oleme selle käigushoidmist jätkanud vana projekti tulude arvelt, kuid nüüd on see raha otsas. Viimased kaks ja pool aastat pole me saanud sentigi tulu, kuna vastavalt energiaturu seadusele puudub riigiasutusel õigus elektrit müüa," selgitas HKA direktor Andres Onemar.

Ligi kahe ja poole aasta jooksul pole keskkonnaministeerium (KKM) suutnud Tahkuna tuulegeneraatorile uut omanikku leida. Juba 2003. aasta aprillis kirjutas Hiiu Leht, et generaator läheb müüki, kuna uus energiaturuseadus ei luba riigiettevõttel, st Hiiumaa kaitsealade administratsioonil elektrit müüa.

Tuuliku omanikuvahetus venib

Onemar ütles, et temagi teavitas eelmise aasta lõpul veel kord ministeeriumi probleemist, kuid siiani pole lahendust tulnud. "Kui tuulegeneraator seisma jääb, siis see on täiesti kuritegelik," tunnistas Onemar. Ta väitis, et tema ise ei andnud korraldust generaatori seiskamiseks.

Eile vastas KKM pressiesindaja Marit Pukk Hiiu Lehele, et ministeeriumil on kindel soov müüa hoonestusõigus tuulegeneraatorile, et tagada generaatori töö jätkumine. Ministeeriumis kardetakse, et kui generaatorialune maatükk müüa lihtsalt kinnistuna, ei saa keegi kindel olla, et maatükile tuulegeneraatori asemel suvilaid vms ei ehitata.

"Probleem on olnud objektile alghinna määramisega, kuna riigivara võõrandamise reeglite kohaselt peab alghinna määramisel lähtuma "kohalikust keskmisest müügihinnast" ja üliraske on olnud leida kinnisvarafirmat, kes selle töö oleks võtnud teha. Haldusosakonna juhataja andmetel on siiski eelkokkulepe ühe firmaga olemas ja on lootus võõrandamise protsess taas käima saada," selgitas Pukk protsessi venimise põhjusi.
Maakorralduse ja kinnisvarabüroo omanik Sulev Matto kahtles toodud põhjenduses: "Ma ei usu, et suured kinnisvarafirmad ei nõustuks niisugust hindamist tegema. Kas või näiteks Kinnisvaraekspert, kus on ametis spetsialistid, kes ise töötasid välja maa maksustamishindamise meetodid. Need on inimesed, kes sellega kümme aastat tegelenud ja neil peaks olema piisavalt pädevust."

Paigalseis hävitab

Igal juhul ei ole paigalseismine tuuliku jaoks tervislik. Kui tiivik kas või tasakesi liigub, on ta liikuvad detailid kogu aeg õlitatud. Kui tiivik seisab, jääb osa detailidest kuivale ning tuule käes lõtkuv tiivik kulutab laagreid ebaühtlaselt, rääkis Eesti Energia töötaja Indrek Sild. Ta arvas ka, et seitsme tööaasta järel vajaks "ingel" juba põhjalikumat kõpitsemist.

Eile lubas keskkonnaministeerium leida vahendid, et hoida tuulik senikaua töös, kuni see võõrandatakse.

Taani riigi toetusel Tahkuna poolsaare tippu paigaldatud 150 kW tuulegeneraator oli mõeldud selleks, et demonstreerida tuuleenergia tootmise võimalusi Eestis. Lennuka idee algatas tollase biosfääri kaitseala (nüüd Hiiumaa kaitsealade administratsioon) direktor Ruuben Post ning üks esimesi Eesti tuulegeneraatoreid alustas 1997. aastal energia tootmist ning selle müüki Eesti Energiale.

Diskussiooni tuulegeneraatori üleandmiseks turuluba omavale ettevõttele olevat algatanud juba Ruuben Post, kuna oli selge, et HKA ei suuda pikka aega generaatorit hooldada ja remontida, kui puudub võimalus energiat müüa. Generaatorit tegelikult seisma panna ei tohi, kuna see oleks lepingutingimuste eiramine Taani-poolse lepingupartneri suhtes ja tooks kaasa tuuleenergia kohta kogutava kasuliku teabe saamise katkestamise, kirjutas Hiiu Leht 2003. aasta aprillis.
 
  HARDA ROOSNA Hiiu Leht 15-02-2005  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» Vaimuvärskendajad said tänatud
» Peagi lüüakse Tohvril kopp maasse
» SL arendusjuht: Kaldarambid valmivad tähtajaks
» Lauka kool saab 120 ja jätkab
» Kärdlas saab teha tasulisi koroonateste
» Projektid rikastavad koolitunde ja õpetavad elu
» Kooli- ja lasteaialapsed sõid lesta
» veel
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2941 Veebimajutus: www.eq.ee