Reede, 31. märts Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  India politsei otsib taga vaestelt neerusid varastanud jõuku (2)  
  India politsei kammib pealinna ümbruses läbi haiglaid ja külalistemaju, jälitades ebaseaduslikku organisiirdajate rühmitust, kes võtsid kuni 500 rahapuuduses indialaselt neerud, et need välismaa rikastele maha müüa, kirjutas Postimees.

Neeru kaotanud tööline Mohammad Salim ütles, et üks võõras mees astus talle tänaval ligi ja pakkus tööd. «Seejärel viidi mind ruumi, kus olid relvadega mehed,» seletas Salim telekanalile NDTV. «Nad võtsid mult vereproovi, tegid mulle süsti, mispeale kaotasin teadvuse. Kui üles ärkasin, oli mu kõhu alumises osas valu ja mulle öeldi, et mu neer on eemaldatud.»

Nagu Salim, olid paljud doonorid juhutöölised, kes viidi ajutisele tööotsale sõidutamise asemel erakliinikusse ning tüssati või sunniti relva ähvardusel noa alla minema. Teisteks doonoriteks olid rikšajuhid ja vaesunud talupojad, keda veendi raha eest oma organeid müüma.

Müük keelatud

Ajalehe Hindustan Times teatel maksti organiloovutajatele neeru eest 50 000 kuni

100 000 ruupiat (umbes 13 500 kuni 27 000 krooni). India seaduste järgi on inimorganite müük ükskõik mis asjaoludel ebaseaduslik. Organite doonorlus on samas lubatud.

Petuskeemi keskmeks oli New Delhi uhke eeslinn Gurgaon, kus vurasid ringi vereanalüüsimasinatega varustatud autod, et potentsiaalsete doonorite sobivust klientide vajadustega esimesel võimalusel järele kontrollida. Eeslinna elumajades tegutsesid aga korralike kirurgiaseadmetega kliinikud.

«Kahtlustame, et arstid tegid viimase üheksa aasta jooksul 400–500 neerusiirdamist,» ütles Gurgaoni politseipealik Mohinder Lal, kelle sõnul otsisid «neeruskaudid» potentsiaalseid doonoreid Delhi ja India ühe vaesema osariigi Uttar Pradeshi kandist. Mõnelt kandidaadilt küsiti kohe, kas nad tahavad oma neeru maha müüa.

Kuigi viimaste aastate jooksul on Indias mitu neerusiirdajate rühmitust avastatud, on praeguse ulatus politsei sõnul ennekuulmatu. Äriga oli seotud neli arsti, viis medõde,

20 kiirabitöötajat, kolm erahaiglat, kümme ravikliinikut ja viis diagnostikakeskust. Uudisteagentuuri AP teatel olid kliendid pärit vähemalt viiest riigist.

India ajalehed neavad juhtkirjades politsei suutmatust kinni võtta rühmituse ninameest, kes regulaarselt oma nime vahetab, kuid keda viimati teati Amit Kumari nime all.

Ilmselt teadlikuna peatsest reidist hoidus Kumar vahistamisest. Praegu on neljast süüdistatud arstist vahistatud üks. Ka varem organisiirdamisäriga seotud olnud kahtlusalused on ilmselt riigist juba põgenenud.

Kumari kontorist avastati 48 välismaalase päringud võimalike siirdamiste kohta. Viis välismaalast – kolm kreeklast ja kaks Indias sündinud USA kodanikku – leiti reidide käigus ühest kliinikust. Politsei usub, et nad ootasid seal peatset neerusiirdamist. Ometi lubati neil koju naasta, kuna nende kinnihoidmiseks polnud piisavaid tõendeid.

25-aastane Naseem Mohammed on seni teadaolevalt viimane ohver. Mõni tund pärast tema operatsiooni eelmisel neljapäeval tungis politsei ühte kliinikutest ja viis ta riigihaiglasse paranema.

Liiga lahke pakkumine

Mohammed ütles ajalehele New York Times, et tal polnud aimugi, et keegi võiks oma neeru maha müüa. Ta oli viimased kaks aastat veetnud Delhis juhutöödel, et seal teenitud raha saata oma perekonnale.

Kaks nädalat tagasi astunud turul tema juurde mees, kes tegi talle ebatavaliselt lahke pakkumise: poolteist kuud tööd maalrina, umbes nelja dollari eest päevas, koos tasuta toidu ja eluasemega. Mohammedi sõnul sõidutati teda seejärel neli-viis tundi, kuni jõuti eramajani. Seal viidi ta kahe relvastatud mehe saatel ruumi, kus teda ootasid ees neli teist noormeest.

«Kui ma küsisin, miks mind ruumi lukustati, andsid valvurid mulle kõrvakiilu ja lubasid mind tulistada, kui ma veel küsimusi esitan,» ütles Mohammed. Ükshaaval viidi mehed operatsioonile. «Nad keelasid meil omavahel rääkida, vastasel juhul oleksime maksnud oma eluga. Ma olin viimane, kes ära viidi.»

Kuritegelikud doktorid

• Rühmituse arvatav ninamees vahetab regulaarselt oma nime, viimati teati teda doktor Amit Kumari nime all.

• Kumar vahistati 1994. aastal kahtlustatuna ühe Mumbai neerusiirdamisäri juhtimises, kuid vabastati kautsjoni vastu.

• Mees ei ilmunud kohtusse, muutis oma nime ja jätkas tööd New Delhi eeslinna Gurgaoni elumajadesse peidetud kliinikutes.

• Kuigi politsei korraldas ühes tema kliinikus 2000. aastal reidi, lubati mehel tööd jätkata, sest ametnikud lihtsalt unustasid mehe tegevusel silma peal hoida.
 
  Postimees 31-01-2008  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» Poola tabas veel ühe Vene spiooni
» Nord Streami plahvatuste eel olid torude lähistel Vene laevad
» Lätis langes bensiini hind sõjaeelsele tasemele
» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 4093 Veebimajutus: www.eq.ee