Valitsus plaanib alates järgmisest õppeaastast muuta kõigi kolmandate riikide üliõpilaste jaoks täieulatusliku õppetasu kohustuslikuks. Ülikoolidega seda muudatust aga arutatud ei ole ning rektorite nõukogu arvates vähendaks tasuta õppekohtade kaotamine talendikate spetsialistide jõudmist Eesti tööturule.
Tartu ülikoolis õpib tänavu tasuta õppekohtadel 162 välistudengit, Tallinna tehnikaülikool katab õppemaksu stipendiumiga 163 üliõpilasel. Uue seadusega peaksid kolmandate riikide tudengid oma õpingud aga Eestis ise kinni maksma, keskmiselt 1500 eurot semestris, vahendas ERR "Aktuaalset kaamerat".
"See lausaline küsimine ja stipendiumite ära keelamine ei ole ülikoolidele päris vastuvõetav, sest meil on palju paremaid võimalusi reguleerida see sama tasu võtmine ja stipendiumite võimalik maksmine läbi halduslepingute. Muu maailm kasutab kõik seda süsteemi, et kõige talendikamad üliõpilased saada oma kooli, meelitatakse neid just kas madalama õppemaksuga või stipendiumiga või muu taolisega," kommenteeris rektorite nõukogu liige Mait Klaassen.
Ülikoolid kardavad, et kohustuslik õppemaks peletaks talendikaid tudengeid Eestist eemale. See tähendaks ka spetsialistide puudujääki sektorites, kus praegu on oluline osakaal just välismaalastel.
|