Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) kutsus kolmapäeval El Salvadori valitsust üles loobuma krüptoraha bitcoin kasutamisest seadusliku maksevahendina. IMF väidab, et krüptovaluuta võib ohustada riigi finantsstabiilsust.
EL Salvador oli esimene riik maailmas, kus bitcoin sai seaduslikuks maksevahendiks. See juhtus eelmise aasta septembris. Varem kasutas El Salvador seadusliku maksevahendina USA dollarit ja riigi rahapoliitika sõltus seetõttu USA föderaalreservist.
El Salvadori president Nayib Bukele reklaamis bitcoini kui võimalust, mille abil saavad inimesed ülekannete korral vahendustasude pealt kokku hoida. Siiski on krüptoraha kasutuselevõtt olnud riigis ebaühtlane, vaid mõned ettevõtted aktsepteerivad bitcoini. Valitsuse krüptovaluuta rakenduse kasutamist häirivad ka tehnilised probleemid.
Umbes 70 protsenti riigi El Salvadori elanikust ei oma juurdepääsu traditsioonilisele pangandussüsteemile. Riigis elab umbes kuus miljonit inimest.
Bitcoini hind on volatiilne, seda ei kontrolli ükski keskpank ega ametlik institutsioon. Krüptoraha pooldajad väidavad, et bitcoin on kasulik arengumaade inimestele, eriti hüperinflatsiooni korral. Nende väidete suhtes pole aga tõendeid, vahendas Deutsche Welle.
|