Teisipäev, 3. oktoober Tee avaleheks |Hakka fänniks!
saarlane.ee
  Kalender
  Kontaktid
  Dokumendid
  Lemmikviited
  Koputaja
  Kasutaja profiil
Uudised
  Saaremaa
  Hiiumaa
  Eesti
  Välismaa
  Uus meedia
  Arhiiv
Kuulutused
Foorum
Kuhu minna?
Mängud
E-kaart
Galerii
Kataloog
I-kaart
Webmail
Naljanurk
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
Toob Saarlase sinuni!
  E-post Parool .Uus kasutaja | Unustasin parooli
 
  | prindi | saada sõbrale | kommentaarid e-postile |  
  Saksa majandus libiseb stagnatsiooni suunas  
  Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et Euroopa suurim majandus Saksamaa liigub stagnatsiooni suunas ja bürokraatia tõttu ei suuda Berliin riigi majandusele uut elu sisse puhuda.

Kakskümmend aastat tagasi suutis Saksamaa oma majandusmootori taastada ja globaliseerumise ajastul sai riigist juhtiv tootmiskeskus. Ajaleht The Wall Street Journal toob välja, et ajad on muutunud ning Saksamaa vajab taas reforme.


Saksamaa on ainus suur tööstusriik maailmas, mille majandus kahaneb. Saksamaa majandus on haavatav globaalsete tarnehäirete suhtes. Pandeemia ajal tekkisid tarnehäreid, hiljem alustas Venemaa sõjalist tegevust Ukrainas, mis tõi kaasa energiahindade tõusu. Lääneriikide keskpangad tõstavad intressimäärad, see vähendab maailmas tarbimist.


Saksamaa tööstus on juba 2018. aastast stagneerunud ja see viitab sellele, et kauaaegne edukas mudel on kaotanud oma elujõu. Hädas on juba ka Saksamaa autotööstus. Kulud kasvavad, nõudlus väheneb. Turule on tulnud uued rivaalid, Tesla ja Hiina autofirmad.


Kiiresti industrialiseeruv Hiina toetas aastaid Saksamaa majanduskasvu. Hiinas on aga nõudlus Saksamaa kaupade järele vähenenud. Hiina tööstus pakub Saksamaa firmadele üha suuremat konkurentsi. Ka mujal maailmas puhuvad tuuled teises suunas. USA endine president Donald Trump kehtestas tariifid USA liitlastele, Suurbritannia lahkus Euroopa Liidust.


Saksamaa tööjõud vananeb, bürokraatia kasvab nagu umbrohi. Saksamaa ainus suur tarkvarafirma on SAP, mis asutati juba 1975. aastal. Taristu vajab juurde hädasti investeeringuid, isegi jalgpallikoondis pole enam edukas, vahendas The Wall Street Journal.

Märtsis otsustas Saksa tööstuskontsern Linde, et lahkub Frankfurdi börsilt ja jääb ainult New Yorgi börsile. Firma tahab nii juurde meelitada rahvusvahelisi investoreid. Biotehnoloogiaettevõte BioNTech viis Saksamaa bürokraatia tõttu osa oma uurimistegevusest üle Suurbritanniasse.


"Saksamaa on täna taas stagnatsioonis ja reformide ootuse tsüklis. Saksamaa taastub, kuid kannatab kahe pikemaajalise probleemi all. Berliin ei suuda muuta vana tööstust teadmiste põhiseks majanduseks ja riigis on irratsionaalne energiapoliitika," ütles Stanfordi ülikoolis töötav Josef Joffe.


Saksamaa majandus on endiselt konkurentsivõimeline, riigil on suur insenertehniline baas. Saksamaa toodab tööstuskaupasid, mida vajavad kõik turumajandusega riigid. Tööhõive määr on kõrge, riigivõlg väike. Investorid eelistavad endiselt Saksamaa võlakirjasid.


"Väljakutsed on väiksemad, kui need olid 1990. aastatel," ütles Berenbergi panga majandusteadlane Holger Schmieding.


1990. aastatel oli Saksamaa hädas globaalse konkurentsiga, riigis kasvas tööpuudus. Berliin pidi aga kulutama palju raha sotsiaaltoetustele. Teised riigid panustasid siis interneti ärile ja finantssektorile. Kantsler Gerhard Schröder vähendas lõpuks sotsiaaltoetusi ja viis ellu tööturu reformid. Vastuoluliste reformide tõttu kaotas Schröder valimised ning võimule tõusis Angela Merkel.


Schröderi järeltulija sai enda valdusesse elujõulise majanduse ning ei pidanud ellu viima ebapopulaarseid reforme. Kasvas eksport aitas Saksamaal toime tulla 2008. aasta finantskriisiga. Merkel püsis võimul 16 aastat ning Saksamaa sõltuvus Venemaa gaasist kasvas siis veelgi.


 
  ERR 30-08-2023  
 
Jaga | FacebookTwitter  |
 
 
Lisa oma kommentaar
Nimi
E-Post
 

 
 
 
  Otsing Saarlasest
Saada meile vihje sündivast uudisest:


Sinu e-post:

5+4= (summa sõnaga)

» Sanktsioonid ei takista luksusautode liikumist Soome kaudu Venemaale
» Indias muutus üleöö 86 protsenti sularahast kasutuskõlbmatuks
» USA naftavarud vähenevad ja Brenti hind ületas 97 dollari piiri
» USA kehtestas sanktsioonid Iraani droonide tootmise võrgustiku vastu
» veel
  Kas vaktsineerid end, koroonaviiruse vastu?  
  Jah.  
  Ei.  
  Võibolla.  
  Olen juba vaktsineeritud.  
  Tulemus

Soovita hääletust
 
© Deevision Webgraphics Kontakt | Reklaam | Screensaver | Rss | Külastajaid 2347 Veebimajutus: www.eq.ee